Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2020-09-16

Hepatetis
Oldboy
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Podwyższona witemia

Witam! Mam do was pytanie. Byłam parę dni temu na badaniach. Było robione usg gdzie wyszło w porządku i wiremia która bardzo podskoczyła z 700 do 6000 w ciągu pół roku. Mam hbe -. Z tego co wiem to granicą jest do 2 tys czyli jestem mocno ponad normę. Lekarz do którego chodzę to zwykły doktor rodzinny i nic mi nie powiedział co dalej. Kontrola za pół roku. Mieszkam za granicą ale w lutym wracam na stałe do Polski. Czy taka witemia w moim przypadku wymaga już leczenia? Fibroscan miałam robiony 4 lata temu i niby też w porządku. Nie wiem czy szukać tu w Niemczech jakiegoś specjalisty czy poczekać do marca jak będę w Polsce. Trochę się wystraszyłam i szukam u was pocieszenia..... Pozdrawiam!

#2 2020-09-16

marta2905
Zaawansowany uzytkownik

Re: Podwyższona witemia

Hepatetis napisał(a):

Witam! Mam do was pytanie. Byłam parę dni temu na badaniach. Było robione usg gdzie wyszło w porządku i wiremia która bardzo podskoczyła z 700 do 6000 w ciągu pół roku. Mam hbe -. Z tego co wiem to granicą jest do 2 tys czyli jestem mocno ponad normę. Lekarz do którego chodzę to zwykły doktor rodzinny i nic mi nie powiedział co dalej. Kontrola za pół roku. Mieszkam za granicą ale w lutym wracam na stałe do Polski. Czy taka witemia w moim przypadku wymaga już leczenia? Fibroscan miałam robiony 4 lata temu i niby też w porządku. Nie wiem czy szukać tu w Niemczech jakiegoś specjalisty czy poczekać do marca jak będę w Polsce. Trochę się wystraszyłam i szukam u was pocieszenia..... Pozdrawiam!

Kwalifikacja do leczenia to wynik 2000. Polecam udać się do specjalisty i on wszystko wytłumaczy img/smilies/wink Bo rodzinny dużo nie pomoże img/smilies/wink

#3 2020-09-16

Hepatetis
Oldboy

Zdaje sobie sprawę że rodzinny nie pomoże... Ale czy w takiej sytuacji mogę czekać do marca? Bo w marcu wtacam do Polski i nie wiem czy opłaca mi się tutaj cokolwiek rozpoczynać

#4 2020-09-16

marta2905
Zaawansowany uzytkownik

Hepatetis napisał(a):

Zdaje sobie sprawę że rodzinny nie pomoże... Ale czy w takiej sytuacji mogę czekać do marca? Bo w marcu wtacam do Polski i nie wiem czy opłaca mi się tutaj cokolwiek rozpoczynać

Nie jestem lekarzem więc ciężko cokolwiek powiedzieć. Jak ja zaczynałam leczenie, to też nie było to tak hop siup img/smilies/wink były kolejki, trzeba było czekać na swoją kolej. Nie wiem jak jest teraz, najlepiej zadzwoń do poradni zakaźnej w Polsce i dopytaj się jak z kolejkami. Możliwe, że już teraz musisz się zapisać bo zanim dostaniesz się to też trochę minie. ( chyba, że coś się pozmieniało i idzie się dostać na leczenie raz dwa). 

Ja osobiście najpierw poradziłabym się specjalisty chociażby telefonicznie jakie on ma zdanie.

#5 2020-09-16

Hepatetis
Oldboy

Dziękuję Ci Marta za odpowiedzi! A czy mając ta witemie 6 tys a nie spełniając żadnego innego kryterium ta wysoka wiremia kwalifikuje mnie już do leczenia?

#6 2020-09-16

MagdalenaGdynia
Moderator
Reputacja :  [+ 44/ -12 ]

Te 2000 to nie norma tylko wynik kwalifikujacy do leczenia img/smilies/wink

Ja ale to tylko mowie o sobie, chyba bym.nie podjela leczenia w Niemczech, chyba ze masz tam meldunek i moglbys dalej korzystac z opieki zdrowotnej.

Na moje oko to i tak w Polsce bys musial przejsc kwalifikacje, biopsje itd. Nie ma gwarancji ze dostaniesz te same leki a odstawianie ich na czas kwalifikacji w Polsce nie jest dobrym pomyslem

#7 2020-09-17

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 47/ -5 ]

Prawdopodobnie i tak każą Ci powtórzyć żeby się upewnić czy to nie był taki jednorazowy skok.

#8 2020-09-17

marta2905
Zaawansowany uzytkownik

Hepatetis napisał(a):

Dziękuję Ci Marta za odpowiedzi! A czy mając ta witemie 6 tys a nie spełniając żadnego innego kryterium ta wysoka wiremia kwalifikuje mnie już do leczenia?

Ja osobiście jak zaczynałam leczenie to usg było ok, biopsja ok, alat tylko lekko powyżej normy, natomiast wiremie miałam wysoką.

#9 2020-09-18

Hepatetis
Oldboy

Dziękuję wam wszystkim za odpowiedzi! Bardzo się zmartwiłam tym skokiem wiremii. Pół roku temu miałam 700 i teraz nagle 6 000. Dodatkowo kuje mnie delikatnie w miejscu wątroby. Martwię się czy to kolejne pół roku albo i więcej nie narobi mi szkód w wątrobie. Wrócę w lutym, zanim mnie ktoś przyjmie, potem badania i czekanie to może i rok minie. Czy moja wątróbka na tym nie ucierpi? Wiem że nie jesteście lekarzami i nikt mi nie powie co będzie ale komu powiedzieć jak nie wam. Wy najlepiej rozumiecie co się czuje w takich sytuacjach.

Będę miała po sto kilometrów do następujących miast: Wrocław, Katowice, Łódź. Gdzie jechać? Do jakiego lekarza? Czy chodząc prywatnie mogę uzyskać leczenie na kasę chorych? Nie orientuje się jak to działa.... Mieszkam już 9 lat w Niemczech i nie miałam jeszcze okazji chodzić po lekarzach w Polsce.

Marta 2905 jak duża miałaś wiremie ze zdecydowali się na leczenie? Masz hbe - czy +. I na jakie leczenie się zdecydowałaś?

#10 2020-09-19

kot1984
Weteran
Reputacja :  [+ 2/ -0 ]

Nie wiem jak jest teraz ale rok temu kwalifikacja do leczenia to spełnienie 2 z 3 kryteriów: wiremia powyżej 2000 iu, ALAT powyżej normy w 3 badaniach w okresie nie krótszym niż 3 m i nie dłuższym niż rok i zmiany w wątrobie potwierdzone biopsja. Ja miałem wiernie ok ale p 2 i 3 spełniłem i dostałem leczenie. Prywatnie to Mysłowice polecam ale zanim się złapiesz na leczenie będziesz musiała płacić. Publicznie to omijaj Warszawę. Zdrówka życzę.

#11 2020-09-19

Hepatetis
Oldboy

Dziękuję Ci kot1984 za wyjaśnienie!

#12 2020-09-20

Hepatetis
Oldboy

A mam pytanie do was.... Czy hbv dna czyli ten wirus może samoistnie się zmniejszyć? Czy jak już rośnie to może być tylko większy??

Co niszczy wątrobę? Wirus bezpośredni czy stan zapalny wątroby?

Czy jak mam hbe - to znaczy że do zależenia doszło troszkę dawno i przeszłam serokwencje czy można się też zarazić hbe-

Czytam tutaj stare posty i nie widać już dużej części użytkowników tego forum. Mam nadzieję że nie mają czasu... Nie żeby wirus coś narozrabial... I tak się zastanawiam czemu ich już tutaj nie ma

Pozdrawiam was wszystkich czytających to!!! Buziaki!

#13 2020-09-21

smokey
Weteran
Reputacja :  [+ 1/ -0 ]

Ja jestem, nie udzielałam się na forum, bo 10 miesiecy temu urodziłam dziecko i zupełnie nie mam czasu na inne rzeczy ;-) Ale szczerze mowiac, tez czaasem sie zastanawiam, gdzie sa osoby, ktore wczesniej byly takie aktywne, a teraz zniknęły.

Co do Twoich pytan to hbv dna nie jest stałe tylko sobie może szybować lub spadać.

#14 2020-09-21

Hepatetis
Oldboy

Gratuluję dzidziusia! Zdrówka życzę! Ja też urodziłam moja druga perełkę nie dawno bo rok temu.

#15 2020-10-18

Hepatetis
Oldboy

Chciałam was zapytać czy może ktoś czytal i wie o tym że w Niemczech wymyślili jakąś szczepionkę która prowadzi do wyleczenia naszej choroby? Tak sobie czytam i to takie interesujące i dające nadzieję się wydaje. Od 2021 mają być prowadzone 2 letnie badania kliniczne. Jak by te badania kliniczne wyszły pozytywnie to co jeszcze musi przejść lek by być udostępniony dla wszystkich? Słyszał ktoś wogole coś o tej szczepionce która leczy?

#16 2020-10-18

kot1984
Weteran

Jest kilka badań klinicznych, szacowano że kilka nowych leków powinno wejść do 2027 roku z tym że przez Covid19 pewnie faza badań i uzyskiwania pozwoleń się przesunie to raz, a dwa to w Polsce pewnie będzie spore opóźnienie - pamiętacie co było z Baraclude/entecavirem? Byliśmy chyba obok Rumunii ostatnim krajem w UE który leczył lamiwudyną... Co do samych terapii to większość będzie nacelowana na obniżenie HBSAG co w kombinacji z dotychczasowymi lekami typu Entecavir obniżającymi Hbv DNA daje nadzieję na większy odsetek utraty HBSAG i pełnego wyleczenia. Także trzeba mieć nadzieję że za 10 lat będą dostępne b. skuteczne leki na Hbv😃

#17 2020-10-19

Hepatetis
Oldboy

Kot1984 dziekuje za optymistyczna odpowiedź oby tak było jak piszesz

#18 2020-10-19

smokey
Weteran

kot1984, jest pewna nadzieja, lepsze to niż nic, ale jak sobie pomysle ze to faktycznie moze potrwac jeszcze dekade (albo i dluzej) to sie zastanawiam czy uda mi sie dotrwac ;-) w sumie juz teraz mam swoje latka, a wirusa od niemowlaka. Oby się udało ;-)

#19 2020-10-20

kot1984
Weteran

Wcześniej można próbować się wkręcić gdzieś na badania kliniczne jednego z ww. preparatów. Wiadomo są minusy jak połowa uczestników z placebo czy częste kontrole ale fazy badań klinicznych (2 lub 3) już się powoli zaczynają...

#20 2020-10-20

smokey
Weteran

Myslisz ze zaczynają się te testy w PL? Ja popadam w desperacje i gdybym miała mozliwosc to skorzystałabym. Brałam kiedyś udział w jakimś badaniu, jak miałam z 19 lat. Faktycznie byłam ciągle pod kontrolą lekarzy. No cóż, testowany lek raczej mi nie pomógł ;-)

Stopka forum