Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-10-25

cansynyster
Poczatkujacy uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Nurtujące pytanie odnosnie WZW B

Dzień dobry.

Chciałbym zadać pytanie odnośnie HBV. Otóż, jako student mieszkam w akademiku z przypadkowo przypisaną mi osobą. Jest to mężczyzna w wieku 30 lat, który od dzieciństwa choruje na przewlekłe WZW B. Dowiedziałem się o tym dopiero wczoraj i nurtuje mnie strasznie mój los, gdyż nie wiem czy coś mi zagraża z tego tytułu. Niecałe dwa lata temu robiłem sobie testy na obecność wirusa typu B i C (obydwa ujemne), oraz poziom przeciwciał po szczepieniach na typ B. Poziom przeciwciał wtedy wynosił około 99 mIU/ml. Czy jest to wystarczająca dawka, która chroni mnie przed potencjalnym zakażeniem? Czy przez te niecałe dwa lata poziom tych przeciwciał mógł na tyle spaść, abym mógł teraz być zagrożony? W razie co, to kiedy mógłbym zrobić najwcześniejszy test? Chciałbym dodać, że niestety jestem fobikiem, i na jakiekolwiek wiadomości o HBV, HCV, czy HIV reaguję histerycznie.  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

ps. czy są tutaj osoby, które zakaziły się w jakiś sposób poprzez mieszkanie z osobą chorą na wzw b?:>

#2 2016-10-25

piotr73123
Weteran
Reputacja :  [+ 1/ -0 ]

Re: Nurtujące pytanie odnosnie WZW B

W zasadzie jezeli nie bedziesz z nim uprawial seksu bez zabezpieczenia to nic ci nie grozi heh.
Tak na powaznie to w ogole nic nie grozi. Przez dotyk, podanie reki nie zarazisz sie. Boisz sie Hiv ? Moze miales jakies powody ku temu kiedys ? Skad takie fobie ? Same chyba sie nie wziely 😊 ? Jak nie dajesz rady to zmien lokum albo wyluzuj 😊 to nie trad. No zawsze mozesz zaczac brac cos na fobie 😊pozdrawiam.

#3 2016-10-25

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 38/ -2 ]

cansynyster: Owszem, panikujesz. Jesteś zaszczepiony. Mieszkałem wiele lat z rodziną nieświadomy choroby i nikt się nie zaraził mimo że nie wszyscy byli zaszczepieni. Nie raz używałem czyjegoś ręcznika itp ... W Polsce jest ok 2% przewlekle chorych na wzwb tak że jest bardzo prawdopodobne że wielu będzie mieć jakiś kontakt z wirusem, ale po to są szczepionki.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-10-25 )

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#4 2016-10-25

Monik
Weteran
Reputacja :  [+ 18/ -5 ]

sorte. rozumiem co mowisz, ale prosze nie podawaj za pewnik to ze ktos jest szczepiony. musi zbadac p/ciala tez i antygen bo rpzeciez ile osob bylo zarazonych rpzed szczepieniem, lub szczepienie nie zadzialalo i zarazilo sie pozniej

#5 2016-10-25

Porek
Weteran
Reputacja :  [+ 12/ -1 ]

Monik napisał(a):

sorte. rozumiem co mowisz, ale prosze nie podawaj za pewnik to ze ktos jest szczepiony. musi zbadac p/ciala tez i antygen bo rpzeciez ile osob bylo zarazonych rpzed szczepieniem, lub szczepienie nie zadzialalo i zarazilo sie pozniej

Chopak ma zabdane przeciwciala antyhbs dwa lata temu wynik 99mIu. Choc podobno przeciwciala na takim poiomie i antygen hbs to raczej niemozliwe. Mial antyhbs a hbs ujemne. Lepiej niech zbada antyhbc czy przeciwciala sa poszczepienne czy po przechorowaniu. Nastepnie skoro mial zbadnae antyhbs to jest mozliwe ze szczepienia nie zadzialaly?

Ostatnio edytowany przez Porek (2016-10-25 )

#6 2016-10-25

sorte
Weteran

Monik: "bo rpzeciez ile osob bylo zarazonych rpzed szczepieniem, lub szczepienie nie zadzialalo i zarazilo sie pozniej" - No właśnie ile ? Wklej badania odnośnie tego drugiego. Nie ma dowodów na zarażenia po szczepieniu i wyrobieniu przeciwciał.

Porek: przeciwciała i antyhbs to to samo. Szczepienia działają, problem w tym że ludzie którzy mają teraz więcej niż 20 lat byli szczepieni dopiero w gimnazjach a nie po porodzie więc mieli wiele lat żeby się zarazić.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-10-25 )

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#7 2016-10-25

chaos87
Weteran
Reputacja :  [+ 17/ -1 ]

Sorte ma racje ja jestem tego przykładem. Sami mnie chcieli szczepić jak pokazałem HBS +, to nie wiedzieli co robić, ja sam też wtedy nie wiedziałem bo mnie pani profesor powiedziała że każdy chirurg to ma i ja myśle że 99,9 % tych zakażeń to przed szczepieniami w gimnazjum. Ludzie są ofiarami epidemii lat 80-90

#8 2016-10-25

chaos87
Weteran

Dodam Ci że masz przeciwciała organizm zareagował na szczepionke. Nawet jeżeli ich poziom spada z czasem to wynika to j3edynie z braku kontaktu z wirusem . W razie ewentualnegop kontaktu z wirtusem ich poziom wzrośnie. Wirus nie przenosi się przez ślinę, droga płciowa jeżeli są otarcia naskórka. Najważniejsza i główna droga zakażenia to krew - krew.

#9 2016-10-25

MagdalenaGdynia
Moderator
Reputacja :  [+ 32/ -12 ]

jeśli nie będziesz z nim współżył bez zabezpieczenia albo używał jego maszynki do golenia czy innych przyrządów które mogą uszkodzić skórę to kompletnie nic ci nie grozi

#10 2016-10-25

sorte
Weteran

chaos87: chyba chodziło jej o to że każdy chirurg ma badane przeciwciała anty-HBs ? A nie że każdy ma wzw b przewlekłe.

#11 2016-10-25

chaos87
Weteran

nie powiedziała że każdy chirurg to ma, ja miałem 10 lat i to nic takiego i aby się nie przejmować i ja żyłemw takim przekonaniu że z tym się nic nie robi.To była pani profesor kierownik kliniki gastrologii , i nie przekierowała mnie na zakaźny dziecięcy, DLatego leczenie zacząłem w wieku 13 lat:D

#12 2016-10-26

Porek
Weteran

MagdalenaGdynia napisał(a):

jeśli nie będziesz z nim współżył bez zabezpieczenia albo używał jego maszynki do golenia czy innych przyrządów które mogą uszkodzić skórę to kompletnie nic ci nie grozi

A czy w ogole cos mu zagraza jak jest po szczepieniu i ma preciwciala w mianie ochronnym? Tzn 99 IU. Czyli byla odpowiedz. Zatem w takiej sytuacji ze jako wspolokator to nie partner nie ma szans na zakazenie nawet gdyby jego kolega z pokoju mial wysoka wiremie. Czy tak?

#13 2016-10-26

cansynyster
Poczatkujacy uzytkownik

Widzę, że wprowadziłem lekkie zamieszanie. Dyskomfort psychiczny wziął się raczej z tego, że mojego tatę kilkanaście lat temu zakazili w szpitalu w moim mieście. Pierwsze badanie na HCV, HIV oraz HBV zrobiłem w 2013 roku (wszędzie minus), o ile dobrze pamiętam. Cykl szczepień miałem na pewno, lecz nie było to 0-1-6 miesięcy tylko jakoś inaczej. Tak czy siak, w roku 2014 powtórzyłem taki sam pakiet +badania czy mam jakieś przeciwciała. Trzy minusy otrzymałem tego samego dnia, lecz badania na przeciwciała były robione w Bydgoszczy i stamtąd dostałem list na którym miałem właśnie poziom przeciwciał 99 IU gdzie zakres referencyjny zaczynał się od 10IU w górę. Zadzwoniłem w takim razie do przychodni, aby zapytac czy dobrze interpretuje wynik i czy jestem bezpieczny. Pani w przychodni mi mówi, że nie do końca wie bo, cytuję "u niektórych ludzie wystepuje liczba ponad tysiąca przeciwciał IU, więc lepiej zapytać lekarza."

#14 2016-10-26

Porek
Weteran

Ale Sorte nie raz pisal ze jesli nie ma sie kontaktu z wirusem one opadaja. W razie konatktu z wirsuem przeciwciala podnosza sie. Okres wylegania jest dlugi wiec organizm ma czas wyprodukowac przeciwciala. Nie u wysztkich ludzi poziom anty hbs wynosi 1000obniza sie co jest naturlanym zjawiskiem. Dlatego w razie kontaktu z wirusem wystepuje pomiec imunologiczna.

#15 2016-10-26

sorte
Weteran

To nie tylko zależy od kontaktu z wirusem, po prostu u niektórych ludzi one spadają szybciej a u innych utrzymują się wiele lat.
Lekarze nie są zgodni, czy powinno się doszczepiać jeśli są przeciwciała czyli jest pamięć immunologiczna, tzn była kiedyś odpowiedź. Ale jeśli Cię to uspokoi to zawsze możesz wziąć dawkę przypominającą i po sprawie. Lekarz raczej będzie na nie bo nie jesteś w grupie ryzyka, np chirurg.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-10-26 )

#16 2016-10-26

Porek
Weteran

Ale jesli osoba jest w grupie ryzyka i po szczepieniu jej poziom antyhbs wynosil 900mlu a po krotkim czasie obnizyl sie do wartosci ponizej 100 (rok czasu) tzn ze ze za rok bedzie niewykrywalny a osoba ta musi sie znow sie szczepic? Jesli w takim tempie bedzie opadal a osoba bedzie narazona na hbv to bedzie musia co rok sie szczepic?

#17 2016-10-26

cansynyster
Poczatkujacy uzytkownik

Nie no, doszczepianie się raczej nie będzie tutaj miało większego sensu. Muszę zostać przy zdrowych zmysłach tak czy siak , chociaż czasem idzie ciężko img/smilies/wink

#18 2016-10-26

sorte
Weteran

Porek: teoretycznie nie, bo jest pamięć immunologiczna. Jak mówię, sami lekarze nie są tutaj zgodni.

#19 2016-10-26

Porek
Weteran

No wlasnie. Nie wiadomo wiec jak w takiej sytuacji do konca postapic. Wiemy ze bylo szczepienie. Wiemy ze byla odpowiedz. A przeciwcial nie ma. Osoba jest w zwiazku z osoba chora na przewlekle wzw b wiec brak przeciwcial przy bliskich kontaktach wyglada na ryzykowny. Z drugiej strony inni twierdza ze w razie kontaktu przeciwciala podniosa sie. Dzieki pamieci komorkowej. Zaraz po kontakcie wzrosna. Moglby by nie wzrosnac...otoz tak. Ale tylko kiedy jestesmy zakazeni hiv badz chorujemy na cukrzyce. Jesli nic nam nie wiadomo na temat naszych przewleklych chorob mozemy miec pewnosc ze antyhbs wzrosna i ochrona przed zakazeniem hbv.

#20 2016-10-26

cansynyster
Poczatkujacy uzytkownik

a jak to jest ogólnie z ludźmi chorymi przewlekle? Czy to prawda, że po długoletnim leczeniu wirus nie jest już tak zakaźny jak wcześniej? Z tego co gość mówił, to że 20 lat temu go zakazili jak miał zabieg. Teraz chodzi tylko na kontrole rutynowe. Czy istnieje taka możliwość, że pozbył się wirusa, ale musi chodzić do lekarza na wszelki wypadek?

#21 2016-10-26

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Może być nieaktywnym nosicielem.
Tak Czy siak, Ty masz przeciwciała i jesteś zabezpieczony.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#22 2016-10-26

Porek
Weteran

Wirusa sie nie pozbyl skoro ma przelekle wzw b. Moze wirus przybral postac nieaktywna. Czyli taka ze jest go malo, nie wyrzadza szkod oraganizmowi lecz jest on nadal zakazny. Choc w mniejszym stopniu. Ty jestes szczepiony i masz przeciwciala.

#23 2016-10-26

cansynyster
Poczatkujacy uzytkownik

Hmmm... a znacie jakieś przypadki, że pomimo tego, że ktoś był szczepiony, to nie uchroniło go przed WZW B?

Aha, jeszcze mnie zastanwia, czy przeciwciała po szczepieniu są wytwarzane przez organizm takim samym sposobem jak po samozwalczeniu wirusa?

#24 2016-10-26

Porek
Weteran

Sama mnie to ciekawi. Ale byl juz taki watek i osoby ktore odpowiadaly nie znaly takich przypadkow.
http://wspoplnotawzw.p2a.pl/viewtopic.php?id=1016
Tzn jak takim samym sposobem? Zostaje Ci wstrzykniete bialko wirusa tzw otoczka oczyszczona bialko nie jest w stanie wywolac zkazenia. Organizm wyszukuje je i reaguje wytowrzeniem przeciwcial. W przypadku wirusa ocztoczka zawiera dna wirusa. Ale przeciwciala zeszczepienia antyhbs blokuja dzialanie i neutralizuja. Wirus bez otoczoki hbs nic nie znaczy. Ja tak to rozumiem.

Ostatnio edytowany przez Porek (2016-10-26 )

#25 2016-10-26

cansynyster
Poczatkujacy uzytkownik

Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to przeciwciała wytwarzane przez organizm są takie same w przypadku wprowadzenia martwego wirusa tak jak i aktywnego?

Stopka forum