Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-03-21

tik
Poczatkujacy uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Cześć wszystkim :)

Cześć!

Jestem chora na przewlekłe wzw b najprawdopodobniej od wczesnego dzieciństwa (cudowne lata osiemdziesiąte img/smilies/hmm ). O chorobie dowiedziałam się dopiero w 2012 roku, podczas pierwszej ciąży. Taki przysłowiowy grom z jasnego nieba, ale ciąża, a później malutkie dziecko dostarczają mnóstwa wrażeń, więc trzeba się było szybko ogarnąć. Uderzyłam do ID Clinic w Mysłowicach i okazało się, że nie jest tak źle img/smilies/smile . Ilościowe HBV na w miarę niskim poziomie, dostałam zalecenie monitorowania co pół roku i tyle.
Niecałe trzy lata później zaszłam w drugą ciążę i też wszystko dobrze szło. Ilościowe HBV spadło do nieprzyzwoicie niskiego poziomu poniżej 15 IU/ml, czyli poniżej granicy detekcji testu (ach, co ta ciąża robi z człowiekiem img/smilies/wink ).
Cztery miesiące temu urodziłam i zaczęło się robić mniej przyjemnie. Dość trudno było mi się fizycznie pozbierać, w zimie zaliczyłam 4 antybiotykoterapie (starsze dziecię poszło do przedszkola i zaczęło znosić chróbska do domu), co na pewno ucieszyło wątrobę. Od jakiegoś czasu zażółciły mi się ślicznie stopy i dłonie i, po raz pierwszy w życiu, zaczęła mnie boleć wątroba, tudzież jej okolice. Boli codziennie, kilka razy dziennie. Nie jest to jakiś straszny ból, ale trochę upierdliwy, no i trochę się tym niepokoję. Karmię piersią, więc osłonowo zaczęłam brać tylko ostropest (2 razy dziennie po łyżce). Do lekarza jestem umówiona dopiero za miesiąc, to był pierwszy możliwy termin.
Może mi podpowiecie czy jakieś badanie zrobić przed wizytą?
Jak tam u Was jest z bólami? Czy można sobie jakoś pomóc?
I może jak u Was, dziewczyny, było po ciąży? Czy to taki normalny stan pogorszenia?
W ogóle wszystkie wskazówki mile widziane img/smilies/smile

Pozdrawiam Was serdecznie img/smilies/smile

#2 2016-03-21

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Re: Cześć wszystkim :)

Witaj na forum.img/smilies/smile Ciąża faktycznie potrafi czasami "namieszać",gdy chodzi o wiremię. Ale bywa to przejściowe, na szczęście. Nie piszesz, w jakim stanie masz wątrobę. Czy miałaś robiony fibroscan? Będąc w ID Clinic, jesteś w dobrych rękach. Jedyne,co mogę polecić to zrobienie dodatkowo (do AST i ALT) bilirubiny. Nie wiem jakie antybiotyki brałaś ale nie chce mi się wierzyć,ze to one wpłynęłyby na znaczne pogorszenie stanu wątroby. Zakładając,że nie miałaś wątroby uszkodzonej wcześniej.

Ostatnio edytowany przez Bogusia (2016-03-21 )

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#3 2016-03-21

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 38/ -2 ]

Oprócz ALT i AST i bilirubiny zrób też pełną morfologie, bo to na pewno to będzie chciał lekarz zobaczyć.

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#4 2016-03-21

Monik
Weteran
Reputacja :  [+ 18/ -5 ]

hmm u mnie po ciazy bylo najpierw super, bo ponizej 200 IU a po 1,5 roku znaczny wzrost bo 4500 IU. teraz 2 lata po porodzie jest 3900 IU, a poniewaz karmie i chce pozniej zajsc w druga ciaze to obserwuje...

#5 2016-03-21

tik
Poczatkujacy uzytkownik

Bogusiu, dziękuję za przywitanie na forum img/smilies/smile Niestety nie wiem w jakim stanie mam wątrobę. Fibroscanu jeszcze nie robiłam. Wcześniej lekarz mówił, żeby na razie nie robić, potem była ciąża, ale teraz to już chyba się zdecyduję i fibroscan zrobię.
Antybiotyk brałam cztery razy ten sam, Amotax.
Tak, masz rację, zrobię jeszcze bilirubinę i za radą sorte ( dzięki!) dorzucę jeszcze morfologię.
Monik, u mnie po pierwszej ciąży też ruszyło do góry, ale zatrzymało się na 757 IU/ml (2 lata po) i druga ciąża pięknie obniżyła ten wynik, do poniżej 15 IU/ml. Natomiast teraz czuję się dużo gorzej, niż po pierwszej.
Mam jeszcze jedno pytanie do Was. Miałam zrobione jeszcze jedno badanie, rok po pierwszej ciąży, antygen Hbs ilościowo i wyszedł chyba bardzo wysoki, bo prawie 39 tysięcy IE/ml. Właściwie co to oznacza?

#6 2016-03-21

Bogusia
Weteran

Sprawdź, proszę jednostkę.
Albo najlepiej, przepisz dokładnie cały zapis.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#7 2016-03-21

tik
Poczatkujacy uzytkownik

Bogusiu, sprawdziłam, w papierach mam dokładnie taką jednostka IE/ml. Poszukałam na szybko w necie i Wikipedia podaje, że IE to jest to samo co IU, tylko IU to jest z angielskiego (International Unit), a IE to z niemieckiego (Internationale Einheit).

#8 2016-03-21

sorte
Weteran

To dużo ale nie ma sensu teraz debatować nad tym wynikiem bo mogło się to zmienić w każdą stronę, w ID Clinic mogą zrobić Ci to badanie jeszcze raz.

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#9 2016-03-21

Bogusia
Weteran

tik napisał(a):

Bogusiu, sprawdziłam, w papierach mam dokładnie taką jednostka IE/ml. Poszukałam na szybko w necie i Wikipedia podaje, że IE to jest to samo co IU, tylko IU to jest z angielskiego (International Unit), a IE to z niemieckiego (Internationale Einheit).

Pierwszy raz spotykam się z niemiecką wersją.
Jeżeli jest to to samo, to liczba jest wysoka ale nie o samą wysokość chodzi. Tylko o kombinację podwyższonego HBsAg z niezwykle niskim HBV DNA. Moim zdaniem, juz dawno powinnas mieć zrobiony fibroscan. Piszesz,że jesteś monitorowana ale nie widać tego.

Ostatnio edytowany przez Bogusia (2016-03-21 )

#10 2016-03-21

Bogusia
Weteran

Rozumiem,że masz HbeAg ujemne, tak?
Jak często robisz USG?  Jak często badasz AFP?

#11 2016-03-21

tik
Poczatkujacy uzytkownik

Bogusiu, powiało grozą...czy kombinacja podwyższonego HBsAg z niezwykle niskim HBV DNA zwiastuje coś niedobrego? Na kontrolę chodzę mniej więcej co pół roku. Mam wtedy robione usg (oczywiście nie w czasie ciąży) i pobieraną krew na HBV DNA. HbeAg nie miałam nigdy badane. AFP zbadałam z własnej woli i mam zamiar badać mniej więcej raz na rok. Fibroscan też zrobię teraz na wiosnę, już uwzględniłam ten wydatek w budżecie img/smilies/wink

#12 2016-03-21

Bogusia
Weteran

Sorki, nie chciałam przestraszyć. Chciałam wyczulić.img/smilies/smile
Jak to możliwe,że nie miałaś nigdy badane HbeAg?
Bardzo dobrze,że robisz regularnie USG.
Nie wydawaj za dużo pieniążków ze swojej kieszeni. Wiele z tych badań należą ci się jak psu buda,z NFZ.

#13 2016-03-21

sorte
Weteran

Musisz mieć zrobione HBeAg ale na 90% jest negatywne. Dziwne że nie robili Ci Fibroscanu chociaż raz, bo bez tego nie wiesz za wiele o stanie Twojej wątroby.

#14 2016-03-22

tik
Poczatkujacy uzytkownik

W takim razie do pakietu badań, które mam zamiar zrobić przed wizytą u lekarza dorzucę jeszcze HBeAg.
Z tego co pamiętam to lekarz prowadzący wspominał (w tym krótkim czasie pomiędzy moimi ciążami), że nie ma sensu teraz robić Fibroscanu. Jak pisałam wyżej, teraz zrobię.
Bogusiu, piszesz, że wiele z tych badań mogłabym zrobić na NFZ. Właściwie do tej pory nie próbowałam chodzić do poradni na NFZ. Teraz, jak mam maleńkie dziecko zależy mi na czasie, chce mieć wizytę i badanie szybko, najlepiej wszystko w jednym miejscu. Na pewno położenie się do szpitala na parę dni, aby zrobić kilka badań, zdecydowanie odpada. Może później, jak dziecko podrośnie, poszukam jakiejś poradni na NFZ. Może orientujecie się jak to wygląda w Krakowie i możecie coś polecić? Teraz właśnie się tu przeprowadziłam img/smilies/smile

#15 2016-03-22

Monik
Weteran
Reputacja :  [+ 18/ -5 ]

tik a kiedy mialas robione badania na inne wirusy, np hcv, hiv?

#16 2016-03-22

sorte
Weteran

Niemożliwe że nigdy nie miałaś robionego HBeAg, poszukaj dobrze img/smilies/smile Chyba że nie byłaś w poradni i chodziłaś tylko prywatnie, ale to by było dziwne że hepatolog by tego nie zlecił.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-03-22 )

#17 2016-03-22

tik
Poczatkujacy uzytkownik

Monik, badania na hcv i hiv miałam ostatnio robione w pierwszym trymestrze ciąży, czyli niecały rok temu.
Sorte, no właśnie chodziłam tylko prywatnie, jeszcze w poradni nie byłam. Lekarz prowadzący tego badania mi nie zlecił, nie wiem dlaczego, może przeoczył. W każdym razie zamierzam sama zrobić to badanie.

#18 2016-05-26

tik
Poczatkujacy uzytkownik

Mieliście rację, oczywiście HbeAg mam ujemne.
Badania w sumie wyszły dobrze, ALT i AST odrobinę podwyższone (36 i 39), ale reszta ok.
Natomiast najbardziej cieszy mnie wynik firoscanu, stłuszczenie S0 i włóknienie F0. Gdybym nie karmiła piersią, to bym chyba poszła to opić img/smilies/smile

#19 2016-05-27

Bogusia
Weteran

Wątroba niemowlaka!img/smilies/smile Gratki!

#20 2016-05-27

tik
Poczatkujacy uzytkownik

Dzięki Bogusiu! img/smilies/smile

Stopka forum