Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

  • Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-04-27

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Proszę o pomoc...

Witam,

Jestem tutaj nowa i pewnie zakładam watek w złym miejscu, ale gdyby ktoś z Panstwa zechciał mi pomoc i podzielić sie doświadczeniem/doradzić, bede bardzo wdzięczna.

Otóż, zacznę moze od poczatku:

W styczniu tego roku urodziłam swoją druga córkę. Ponieważ zdecydowaliśmy sie pobierać kres pępowinowa, podczas porodu pobrano takze próbkę ode mnie. Po dwoch tyg. otrzymałam telefon, ze w badanej próbce stwierdzono przeciwciała w klasie hbc. Przy czym Hbs ag był ujemny (tak samo jak w obu ciążach) i mam zrobic badanie hbv dna. Wykonałam takie badanie, w wyniku którego we krwi nie stwierdzono wirusa. Przy okazji zbadałam powtórnie Hbs ag - wynik ujemny (0,11, nieobecny) i przeciwciała hbc - wynik >1000 dodatni.

Badanie wykonałam tez moim dzieciom:

- starsza córka - Hbs ag 0,49, nieobecny (norma: <1 nieobecny, >1 reaktywny), wirusa hbv dna nie wykryto,
- młodsza córka - Hbs ag <0,01 nieobecny, hbv dna nie wykryto,

Uspokoiło mnie to, ale wlasnie dzisiaj natrafiłam na artykuł odnośnie żółtaczki i zastanowiłam sie czy takie wyniki wystarcza, aby stwierdzić, ze moje dzieci nie sa chore na postać ostra i przewlekła. Starsza córka miała żółtaczkę fizjologiczna przez około 2 mce (pediatra uspokajała, ze mize trwać do 3 mcy), młodsza krócej. Postanowiłam, ze wykonam im badanie aspat, alat, bilirubina, ale czy to ma sens?

Dodam, ze w ciazy z pierwsza córka badałam wątrobę i parametry miałam w normie. Acha, no i dziewczynki zostały zaszczepione (starsza 5 dawek - po urodzeniu i 4 w szczepionce skojarzonej, młodsza jak na razie 3.)

Jezeli ktoś mógłby mi podpowiedzieć, co powinnam dalej robić, bede ogromnie wdzięczna:

- czy wykonane badania sa juz wystarczające, zeby stwierdzić, ze dzieci sa zdrowe? Nie były chore?
- czy wykonać jakieś dodatkowe badania, jesli tak to jakie?


Z góry bardzo, bardzo dziękuje za wszelka pomoc;)img/smilies/big_smile

Offline

 

#2 2016-04-27

sorte
Weteran
Zarejestrowany: 2015-02-03
Posty: 1338
Reputacja :  [+ 39/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

Tak, wszystko jest w porządku, poza tym że nie możesz być dawcą krwi czy narządów bo przeszłaś kiedyś wzw b. Możesz zrobić dzieciom badania poziomu przeciwciał anty-HBs ale wg niektórych źródeł nawet niski ich poziom jest zabezpieczający jeśli była odpowiedź na szczepionke.
W przypadku gdybyś kiedyś miała jakieś leczenie immunosupresyjne to musisz wspomnieć o tym lekarzowi, ponieważ czasem nawet u osób które przeszły wzw b bez fazy przewlekłej, niewielkie ilości dna mogą być uśpione w wątrobie i aktywować się gdy układ immunologiczny będzie bardzo mocno osłabiony.

ps: żótaczka to objaw, nazwa choroby to wzw b img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-04-27 )

Offline

 

#3 2016-04-27

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Bardzo dziękuje za odpowiedz.

Tak, tak wiem, ze żółtaczka to tylko objaw, ale właśnie dlatego pomyslałam, ze moze starsza córka przeszła..,

Zastanawiałam sie nad wykonaniem badania poziomu przeciwciał, ale uznałam, ze skoro były szczepione, to pewnie przeciwciała maja i chyba nie bede wykonywała tego badania.

Zastanawiam sie tylko, w kontekście moich ograniczeń z uwagi na przebyte wzw b, czy powinnam karmic córkę piersia...i czy w takim razie bankowanie krwi ma sens, chociaz przechowywana jest krew mojego dziecka, a nie moja.

Offline

 

#4 2016-04-27

sorte
Weteran
Zarejestrowany: 2015-02-03
Posty: 1338
Reputacja :  [+ 39/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

Żółtaczka to objaw różnych chorób wątroby jak i niekoniecznie, jak wiesz u noworodków jest dosyć częsta.
Skoro ani Ty ani dzieci nie są chore to oczywiście że ma sens przechowanie tej krwi, nawet jakby krew nie była "czysta" to do czasu aż zajdzie potrzeba jej wykorzystania hbv może być całkowicie wyleczalne, natomiast komórki macierzyste z takiej krwi mogą być niezastąpione i uratować życie.

Offline

 

#5 2016-04-27

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Dziękuje raz jeszcze. Jestem zupełnie zielona w temacie, w ogole nie podejrzewalam, ze mogłam przejść cos takiego- moja mama była chora jako dziecko, ale podobno została wyleczona, ech

Zastanawiam sie tylko w kontekście karmienia piersia. Mała karmie juz 3,5 mca i teraz zaczekam panikować, ze moze nie powinnam. Niby mozliwe, ze wzw b przeszłam dawno (w obu ciążach i teraz Hbs ag ujemny) i teraz to juz "musztarda po obiedzie", bo dla małej kluczowe byłoby podanie immunoglobuliny po porodzie (ale ani ja nie wiedziałam, ze byłam chora, ani nie miałam dodatniego Hbs, zeby podać leki), a poza tym teraz mała przyjęła juz trzy dawki szczepionki. Czy teraz odstawienie miałoby sens? Czy po odstawieniu moze powtórzyć jej badania Hbs ag i hbv dna?

Przepraszam, ze tak "smece", ale ciezko znaleźć info. w necie - wszystkie dla laika sa bardzo skomplikowane.

Offline

 

#6 2016-04-27

Bogusia
Weteran
Zarejestrowany: 2012-01-10
Posty: 2509
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

Czy dobrze rozumiem,ze karmiłaś/karmisz dzieci, które urodziłaś w czasie,gdy już nie miałaś antygenu HBsAg ale naturalnie masz przeciwciała anty HBc? I dzieci nie dostały immunoglobuliny w pierwszych godzinach życia, tak?

Po pierwsze nie bada się matek pod kątem przeciwciał anty HBc tylko pod kątem antygenu HBsAg, stąd nie było konieczności podania immunoglobuliny.
To ,ze moze dojść do zakażenia noworodka podczas porodu ( w takim przypadku) jest taką rzadkoscią,że nie stosuje się rutynowo badań.
Co do karmienia to moim zdaniem nie powinnaś przerywać teraz, gdyż maleńka jest już zaszczepiona. Gdyby miała się zarazić, gdyby miała mieć tego wyjatkowego pecha, to nastapiłoby to w okresie porodu i do okresu zaszczepienia.
Masz tak wysokie przeciwciała, masz negatywne HBV DNA (przy ujemnym HBsAg), nie wchodzi w grę ukryte zakażenie. Moim zdaniem nie masz co obawiać się.

Tutaj znajdziesz badania, gdzie matki (544) z HBV karmiły dzieci piersią i ponad 53%,czyli powiedzmy połowa,z tych maleństw otrzymała immunoglobulinę po porodzie.
Tylko 1.5% maleńst zostało zakażone. I to mówimy o matkach mających antygen HBsAg. Ty antygenu tego nie masz.

http://journals.plos.org/plosone/articl … ne.0055303

Ostatnio edytowany przez Bogusia (2016-04-27 )


Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

Offline

 

#7 2016-04-27

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Bardzo, bardzo dziękuje za odpowiedz, bo juz przestaje racjonalnie myślec i popadam w panikę.

Tak, jest dokładnie tak, jak napisałaś - w obu ciążach miałam Hbs ag ujemny, a po porodzie drugiej corki okazało sie, ze mam przeciwciała hbc, no i hbv dna ujemny. Pierwsza córkę karmiłam i nie doszło do zarażenia, druga tez karmie. Dzieci nie otrzymały immunoglobuliny, bo Hbs był ujemny, a o tym, ze byłam chora, nie wiedziałam.

Probowalam to przełożyć na logikę i wyszło mi, ze musiałam byc chora jeszcze przed pierwsza ciaza, bo potem juz cały czas Hbs ag był ujemny, a druga córka, karmiona piersia jest zdrowa, wiec trzeba mieć nadzieje, ze druga tez bedzie miała szczescie. Poza tym, jezeli ja nie mam wirusa we krwi i nie mam tez antygenu Hbs (czyli, jesli dobrze rozumiem - nie jestem nosicielką), jak mogłabym zarazic córkę?

Zaszczepiona została w dniu wypisu ze szpitala, tj. trzeciego dnia. A badana była w wieku 4. tygodni - zastanawiam sie, czy gdybym ja zaraziła, to czy juz pokazałoby to na wyniku, czy moze powinnam powtórzyć badania: Hbs ag i hbv dna u córci?
No i czy ewentualnie, gdyby miała wirusa po porodzie, to czy zaszczepienie corki jakiś moze wpłynąć, nie wiem, nie dopuścic do rozwoju zakażenia?
No i wreszcie czy przy ujemnych wynikach jest sens badać ASP, ALT, Bilirubine?

Naprawdę, jestem bardzo wdzięczna, ze zechcieli Psnstwo odpowiedzieć na moje watpliwości i tym samym podnieść mnue na duchu.

Offline

 

#8 2016-04-27

sorte
Weteran
Zarejestrowany: 2015-02-03
Posty: 1338
Reputacja :  [+ 39/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

Z tych wyników można z prawie stuprocentową pewnością stwierdzić że przeszłaś wzw b dawno temu i nie zarażasz. Tak, szczepionka pomaga jeśli jakiś wirus by się tam zaplątał, ale to praktycznie nie możliwe w Twoim przypadku. Gdyby któreś z dzieci było zarażone prawdopodobnie któryś z markerów wyszedłby dodatni, hbsag albo hbv dna czy też anty hbc. Jeśli to Cię uspokoi to możesz im też zbadać anty-HBs po tak krótkim czasie od szczepionki poziom ten powinien być wysoki, przy przewlekłym wzw b jest on zazwyczaj poniżej progu wykrywalności lub bardzo niski.

Offline

 

#9 2016-04-27

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Dziękuje po stokroć;))

Dzieciom nie badałam antyhbc, uznałam, ze nie chorowały, bo przy ujemnych hbv dna i Hbs ag, chyba nie zdążyłyby zachorować, przejść i pozbyć sie wirusa, pozostawiając dodatnie hbc...jedna, w chwili badania miała rok i 7 mcy, druga 4 tyg. Chyba z krwi antygen Hbs tak szybko nie znika?

Zastanawiam sie, mize rzeczywiście powinnam zbadać przeciwciała Hbs, ale nie chciałabym niepotrzebnie ich kłuć, bo to zawsze odbywa sie wsród dzikich wrzasków...zreszta, gdyby to było zakażenie przewlekłe u nich, to wówczas albo hbv dna byłby dodatni, albo chociaz Hbs ag? Dobrze rozumuje, czy mieszam?

Offline

 

#10 2016-04-27

Bogusia
Weteran
Zarejestrowany: 2012-01-10
Posty: 2509
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

Jeżeli naprawde nie daje Ci to spokoju, to możesz dzieci zbadac za jakiś czas. Nie ma paniki, nie ma pośpiechu. Szczególnie ta młodsza córcia-po co ciagać ją po przychodniach, takie maleństwo. Tam to dopiero może podłapać ...
Pozwól dziecku podrosnąć ,nabrać sił, odporności. Zdążysz zawsze upewnić się,że żadne z Twoich dzieci chore nie jest.img/smilies/smile


Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

Offline

 

#11 2016-04-28

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Racja, tak zrobię;)

Jak podrosną, to powtórzę badania - chyba czas nie jest tu kluczowy...tylko chyba hbv dna nie ma juz sensu robić, wykonam Hbs ag i moze przeciwciała...zeby sprawdzić poszczepienne wystarczy zrobic anty Hbs? Igm, Igg? Bo rozumiem, ze anty hbc to przeciwciała po kontakcie z wirusem? Czy moze pełny panel: hbc, Hbs, anty Hbs, hbe i hbv dna, tylko wówczas czy bede umiała je właściwie zinterpretować, no i pewnie koszt takich badan bedzie wysoki...

Ech, juz sama nie wiem, ktore badania wykonać, zeby zyskać stuprocentowa pewność, ze dziewczynki sa zdrowe...

Offline

 

#12 2016-04-28

sorte
Weteran
Zarejestrowany: 2015-02-03
Posty: 1338
Reputacja :  [+ 39/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

Summerka, tak anty-HBc można mieć tylko w przypadku przebytego lub obecnego zakażenia. Ciężko powiedzieć jak długo utrzymują się anty-HBs ale często ludzie maja wysoki poziom nawet po paru latach od szczepionki. To praktycznie niemożliwe żebyś zaraziła dzieci dlatego że kiedyś przebyłaś wzw b. Nawet matki z niską wiremią nie zarażają dziecka przy porodzie, dlatego tak jak pisała wyżej Bogusia, nie zawsze daje się immunoglobine, wystarcza szczepionka.

Offline

 

#13 2016-04-29

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Bardzo dziękuje za pomoc. Dzięki temu przestałam panikować i drzeć o bezpieczeństwo dzieci. Moze zbadam je przy okazji, chociaz rzeczywiście, w takiej konfiguracji, zarażenie ich jest mało prawdopodobne.

Offline

 

#14 2016-05-11

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Witam ponownie, jezeli ktoś mógłby mi jeszcze raz pomoc i odpowiedzieć na pytanie, bede zobowiazana.

Czy przy obecnych wynikach: Hbs ujemny, hbv dna ujemny, jestem "zagrożeniem" dla innych osób? Np. czy w orzypadku skaleczenia i kontaktu z innymi domownikami, moge ich zarazic?

I drugie pytanie: starsza córeczka zaszczepiona 5 dawkami wzw b- rozumiem, ze teraz, nawet, gdybym była nosicielką, nie zarazę jej. A jak sytuacja wyglada, gdy młodsza córeczka przyjęła dopiero dwie (w zasadzie trzy, ale z uwagi na szczepienia skojarzone), z trzech wymaganych dawek, czy oba jest narażona na zachorowanie, czy moze orientują sie Panstwo, czy juz po dwoch dawkach jakaś odpornosc jest?

Z góry bardzo dziękuje za odp.

Offline

 

#15 2016-05-11

Monik
Weteran
Zarejestrowany: 2010-08-23
Posty: 1453
Reputacja :  [+ 18/ -5 ]

Re: Proszę o pomoc...

to ze corka jest szczepiona nie znaczy ze jest chroniona bo szczepionki czesto nie wytwarzaja przeciwcial, ale ponoc przeciwciala o niczym nie swiadcza bo wazna jest pamiec immunologiczna

Offline

 

#16 2016-05-11

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Dziękuje za odpowiedz.

Wiem, ze szczepionka nie zawsze działa, bo to indywidualna sprawa, wiem tez, ze jakiś procent osób nie wytwarza przeciwciał - właściwej odpowiedzi na szczepienie. Ale na to juz niestety eplywu nie ma.

Bardziej chodzi mi o to, czy przy prawidłowej odpowiedzi organizmu, juz po dwoch dawkach, czyli niepełnym cyklu szczepień, dziecko jest chronione (skoro dzieciom po porodzie podaje sie, np. tylko szczepionkę bez immunoglobuliny, jesli matka ma niska wiremue - o czym była tu nowa- to idąc tym tropem, juz pierwsza dawka powinna jakiś ochraniać dziecko?)

No u najważniejsze pytanie, czy fakt, ze byłam kiedyś chora (wysokie miano w klasie hbc), ale Hbs ag mam ujemny, hbv dna rownież (czy to oznacza, ze nie mam wirusa, czy tez jestem nieaktywnym nosicielem??), sprawia, ze jestem "zagrożeniem", moge zarazic innych, przy kontakcie z moja krwią, np. gdy sie skalecze?

Offline

 

#17 2016-05-11

sorte
Weteran
Zarejestrowany: 2015-02-03
Posty: 1338
Reputacja :  [+ 39/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

Monik: mała poprawka, szczepionka na hbv rzadko nie wytwarza przeciwciał a nie często, u około 90% ludzi jest odpowiedź wg badań.

Summerka: nie, nieaktywny nosiciel to osoba która ma dodatni HBs i niskie lub niewykrywalne HBV DNA, Ty jesteś osobą u której zaszła utrata HBs, nie pamiętam czy masz anty-HBs ? Czyli osiągnełaś tzw funkcjonalne wyleczenie, najlepsze co można uzyskać na dzień dzisiejszy. Takich osóbe jak Ty przeszły HBV i maja dodatnie anty-HBc, ujemny HBs i dna jest w Polsce kilka procent, czyli kilkaset tysięcy ludzi.
Funkcjonalne dlatego że dla lekarza hepatologa jesteś zdrowa, nie zakażasz i masz niskie ryzyko choroby wątroby. Jedyne co to nie możesz być dawcą narządów i krwi. Ja bym też przynajmniej raz do roku zrobił USG wątroby i alaty, tak żeby dmuchać na zime.
U wielu osób które utraciły HBs niewielka ilość wirusa jest dalej w wątrobie pod postacią tzw ccc dna ale Twój układ odpornościowy ma to pod całkowitą kontrolą.
Tylko w przypadku bardzo mocnej immunosupresji wirus może się aktywować. Dzieje się to zwykle tylko w ekstremalnych przypadkach, przeszczep i leki immunosuprsyjne, niektóre leki na nowotwory, niektóre leki antyreumatyczne itd, zwykła grypa nie reaktywuje Ci zakażenia tak że spokojnie img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-05-11 )

Offline

 

#18 2016-05-11

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Dziękuje bardzo, raz jeszcze.

W moim pierwszym poście sie pomyliłam, podając wartość przeciwciał hbc jako >1000, to były  przeciwciała hbs, a wiec u  mnie sytuacja wyglada tak:

Anty hbc - dodatnie, (w 1 badaniu, potem nie powtarzałam)
Anty Hbs - dodatnie, > 1000,
Hbs ag - ujemny,
Hbv dna - ujemny.

Ale to chyba nic nie zmienia?

Czyli reasumując, warto mieć rękę na pulsie, ale przy takich wynikach rozumiem, ze nie zarażam i nie ma niebezpieczeństwa przy zetknięciu (nawet osoby nieszczepionych) z moja krwią?

I jeszcze jedno pytanie, jesli moge: gdybym miała dodatnie anty Hbs, hbv dna ujemny i Hbs ag ujemny, a przypuśćmy anty hbc ujemny (bo w pierwszym badaniu wystąpiłby błąd), to o czym by to świadczyło? O przeciwcialach poszczepiennych? Czy jesli ktoś przechoruje wzw b, to oprócz anty hbc, ma tez anty Hbs??

Ostatnio edytowany przez Summerka (2016-05-11 )

Offline

 

#19 2016-05-11

sorte
Weteran
Zarejestrowany: 2015-02-03
Posty: 1338
Reputacja :  [+ 39/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

No to zmienia całkiem sporo, nie rób więcej takich pomyłek img/smilies/smile Część osób tylko traci HBs a Ty przeszłaś pełną serokonwersje. Masz bardzo dobry poziom przeciwciał nawet jeśli jakiś pojedyńczy wirion jakimś cudem wymknie się z wątroby to zostanie momentalnie zneutralizowany.
Anty hbc ujemny mają tylko osoby które nigdy nie przechodziły hbv albo osoby które przeszły ale bardzo dawno temu, czasem te przeciwciała zanikają.

Offline

 

#20 2016-05-11

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Sorte, dziękuje, jesteś prawdziwa kopalnia wiedzy.

Miałam na myśli, ze ta pomyłka nie zmienia faktu, ze przeszłam chorobę, ale obecnie nie jestem ani nie jestem chora, ani nie jestem nosicielem, dobrze mysle? A co za tym idzie, czy mozna jednoznacznie stwierdzić, ze przy takich wynikach nie zarazę nikogo? Tj. domowników, ale tez czy moge bezpiecznie chodzić do kosmetyczki, stomatologa, fryzjera? Czy z ewentualna krwią, nie przekaże komuś zakażenia?

I jakbyś mogl mi wyjaśnić, co oznacza, ze przeszłam  pełna serokonwersje? I czy gdybym miała to miano >1000 w klasie hbc, a nie Hbs (czyli jak napisałam najpierw), jaka byłaby to różnica? Czy tylko taka, ze wówczas mozna by stwierdzić, ze mam odpornosc, ale nie wiadomo czy chorowałam, a tak widać, ze chorowałam i mam wysoka odpornosc?

Ostatnio edytowany przez Summerka (2016-05-11 )

Offline

 

#21 2016-05-11

sorte
Weteran
Zarejestrowany: 2015-02-03
Posty: 1338
Reputacja :  [+ 39/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

Nie będe pisał co by było gdybyś miała, to bez sensu takie dywagacje, nie męcz sie tym tylko operuj faktami img/smilies/smile anty-HBc zresztą bada się chyba tylko jakościowo.

Wczesna serokonwersja to utrata HBs ale bez wyrobienia przeciwciał, bo nie każdy je wyrabia, a pełna to to co Ty masz, utrata HBs plus wyrobienie anty-HBc, czyli jest dobrze. Naukowcy nie są zgodni czy funkcjonalne wyleczenie to musi być pełna czy wczesna już jest wystarczająca, bo takie teorie ostatnio się pojawiły, ale to już nie Twój problem img/smilies/smile
Nie, nikt odpowiedzialny nie powie Ci na 100% czy możesz kogoś zarazić czy nie, ale na pewno lekarz Ci powie że prawdopodobieństwo jest znikome. Oficjalnie ktoś kto ma HBsAg i hbv dna niewykrywalne uznawany jest za niezakaźnego.

Jeśli masz jakiekolwiek anty-HBc to na pewno chorowałaś, to można stwierdzić na 100% i tutaj nie ma innej opcji.

Offline

 

#22 2016-05-11

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Dziękuje za te łopatologię img/smilies/wink teraz rozumiem. Zdaje sobie sprawe, ze nikt nie zapewni, ze nie zarazę, bo medycyna zna rozne przypadki, a i teorie sie zmieniają. Chodziło mi bardziej o to, czy moge w miarę normalnie sie zachowywać?

Czyli, jesli mozna nie wytworzyć przeciwciał anty hbc, pomimo przechorowaniu, to jesli zleci sie takie badanie i nic nie wyjdzie, to mozna nie wiedzieć, ze było sie chorym? Czy chodziło o to, ze mozna utracić Hbs ag, a nie wyrobić anty Hbs?

Offline

 

#23 2016-05-11

sorte
Weteran
Zarejestrowany: 2015-02-03
Posty: 1338
Reputacja :  [+ 39/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

Summerka tak, możesz się zachowywać całkowicie normalnie img/smilies/tongue
Chodziło o to że nie każdy po chronicznym hbv wyrabia anty-HBs po utracie HBs, ale to raczej dotyczy osób które miały chroniczne hbv. W Twoim przypadku to prawdopodobnie nigdy nie było chroniczne, zaraziłas się i od razu wyzdrowiałaś, tak że szanse reaktywacji już w ogóle są ekstremalnie niskie i możliwe że nawet nie masz tych resztek ccc dna w wątrobie, wg badań tylko część ludzi która przeszła tzw accute hbv je miała, w chronicznym ma je każdy.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-05-11 )

Offline

 

#24 2016-05-12

Summerka
Poczatkujacy uzytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-27
Posty: 18
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: Proszę o pomoc...

Dziękuje, jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy.

Offline

 

#25 2016-05-12

sorte
Weteran
Zarejestrowany: 2015-02-03
Posty: 1338
Reputacja :  [+ 39/ -2 ]

Re: Proszę o pomoc...

To wszystko jest na internecie img/smilies/smile

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo