Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#51 2016-04-05

ozi
Weteran
Reputacja :  [+ 26/ -18 ]

Re: Prośba o interpretację wyników

Zbadaj sobie jeszcze witaminę D3, parathormon i fosfor.

#52 2016-04-05

tester
Zaawansowany uzytkownik
Reputacja :  [+ 4/ -0 ]

Jestem z Trójmiasta, więc skierowanie mam do Pcchz a oni chyba są przy Gumedzie?
Jest sens kłaść się na 3 dni na badania w lipcu?

#53 2016-04-05

ozi
Weteran

Nie musisz się kłaść, po co? Skierowanie do przechodni wątrobowej, tam pokażesz wszystkie wyniki i koniec. Oni raczej będę musieli porobić swoje własne wyniki, ale przy Twoim prywatnych można to odłożyć bo tu nie ma co leczyć. Tak mi się wydaje.

#54 2016-04-05

tester
Zaawansowany uzytkownik

Na lipiec mam skierowanie do szpitala zakaznego (a tam trzeba się położyć na 3d), a moja hepatolog mówiła ze mam iść do lekarza POZ po skierowanie do poradni, ale wg niej terminy są na 2018, więc mam do niej prywatnie chodzić  (mam pakiet medyczny w Swissmedzie). Ale chyba wybiorę się też prywatnie do P. Stalke, bo ta moja chyba jest bardziej hepatologiem diabetologiem.

Ostatnio edytowany przez tester (2016-04-05 )

#55 2016-04-05

ozi
Weteran

Tak czy siak musisz te wyniki komuś pokazać. Skoro do poradni kolejka na 2018 a teraz możesz się położyć na 3 dni to skorzystaj z tego.  Pobadają Ciebie, założą kartotekę. 3 dni szybko minie. Będziesz miał za sobą. Już więcej nie będziesz się kładł. Tu bardziej chodzi żebyś wpiął się w ten system szpitalny i NFZ państwowo. Ja bym się położył. Na 2018 też  możesz się umówić w kolejkę, nic nie szkodzi. W między czasie możesz łazić prywatnie.

#56 2016-04-05

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Tester, gratuluję cudnego wyniku fibroscanu!img/smilies/smile

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#57 2016-04-05

tester
Zaawansowany uzytkownik

Dziękuję Bogusia, szczególnie za wcześniejsze, dodające otuchy odpowiedzi.
Ozi - położę się do szpitala, myślałem że może jakoś da się to obejść mając swoje wyniki

#58 2016-04-05

ozi
Weteran

Nie da się. Tak naprawdę Twoje prywatne wyniki ich nie będą interesować, muszą porobić swoje. Przynajmniej te ze krwi.

#59 2016-04-05

MagdalenaGdynia
Moderator
Reputacja :  [+ 32/ -12 ]

Tester ja jestem z 3miasta, właśnie, po 29 latach wypisuję się z PCCHZiG, ze względu na chore terminy oczekiwania. Moim zdaniem nie ma sensu abyś się kładł do zakaźnego. Położysz się, porobią Ci badania a na wizyty będziesz czekał 2 lata. To nic. Na samo badanie krwi z poradni ( nie na oddziale bo tam robią od ręki ale na oddział będą Cię kładli raz na powiedzmy kilka lat, jeśli uznają, że jest podstawa do kwalifikacji do leczenia interferonem lub analogami ). W tym czasie bęziesz chodził ( w najlepszym wypadku ) co 2-2,5 roku do poradni na wizytę, dostaniesz skierowanie na hbv dna na które będziesz czekał kolejne 2 lata ( tak, osobna lista na wizytę i osobna na badanie krwi (sic!)

co Ci mogę poradzić: zapisz się do poradni chorób zakaźnych w tropikalnym w Gdyni. Przyjmuje tam dr n. med. Krystyna Witczak-Malinowska, Pani dr pracuje od wielu lat właśnie w PCCHZiG, BYŁA KONSULTANTEM wojewódzkim ds HCV. Nie miałam przyjemności być u niej na wizycie ale będę.

Terminy oczekiwania to pół roku, badania krwi na bieżąco. Jak przedstawiłam im jak wygląda sytuacja w zakaźnym to zrobili wielkie oczy. Takie jaja są od kilku lat, od momentu prywatyzacji szpitala zakaźnego. Kolejki się wydłużają, nawet dla wieloletnich pacjentów. 

Co ważne: to, że w tropikalnym jest poradnia to jedno ale istotne jest, że mają kontrakt na interferon i analogi.

W razie czego pisz, chętnie pomogę

#60 2016-04-05

MagdalenaGdynia
Moderator

aha, dlaczego prywatne badania nie będą ich interesować? gdyż w dokumentacji medycznej muszą mieć swoje wyniki aby były one wiarygodne dla nfz-u

#61 2016-04-05

tester
Zaawansowany uzytkownik

A powiedzcie mi, jak to jest z alkoholem - naprawdę w ogóle nic,  totalne 0? Zimą to wychodzi mi 1-2 piwka na miesiąc, ale latem w sezonie grillowym  (kolejna niezdrowa rzecz) to wyjdzie pewnie nawet 3-4 piwa w tygodniu  (oczywiście nie w każdym).
No i raz do roku jakieś wesele jest czy urodziny - wiadomo do tej pory przy takich okazjach piło się dla lepszego humoru, ale nie z nadmiarem.
Wiem, że teraz będę musiał to ograniczyć, ale czy naprawdę aż do zera (alkohol jeszcze sobie wyobrażam, ale słodycze czy grill juz nie;))?

Ostatnio edytowany przez tester (2016-04-05 )

#62 2016-04-05

Bogusia
Weteran

Z nówką wątrobą śmiało możesz sobie pozwolić na 2 piwka w miesiącu. Czy też okazyjne urodziny/ślub.
Dlaczego chcesz się katować odmawianiem sobie przyjemności? Przecież nie masz wcale uszkodzonej wątroby. Cukry, tłuszcze nie są zdrowe-ogólnie
ale w umiarze-czemu nie?
Wszystko w umiarze.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#63 2016-04-05

ozi
Weteran

Alkohol nie ma żadnego wpływu na wirusa. Ma wpływ na wątrobę. A, że wirus i alkohol obciąża wątrobę wypadałoby z czego zrezygnować. Z wirusa nie możesz zrezygnować a z alkoholu możesz. Przy Twoich wynikach to sporadycznie piwo, wódka nic nie zaszkodzi. Powinieneś to skonsultować z lekarzem.  Ogólnie lekarze zakazują alkohol bo z reguły Polak pije dużo a więc wątroba ma co robić bo alkohol metabolizuje się w wątrobie. Duże dawki uszkadzają wątrobę plus jeszcze wirus to w ogóle sytuacja nienajlepsza.
Teraz będąc świadomy wirusa myślisz, że coś się zmieni? Będzie dalej to samo. Nie pij dużo, żyj normalnie jak do tej pory i tyle w temacie.

#64 2016-04-05

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 38/ -2 ]

Badania raz na dwa lata to skandal. Nawet w Twoim przypadku, gdy to prawie nieaktywne wzw b i wyniki dobre, powinieneś mieć USG raz do roku żeby dmuchać na zimne.

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#65 2016-04-06

MagdalenaGdynia
Moderator

sorte na pomorzu niestety tak jest... dlatego tak waliłam drzwiami i oknami na forum czy ktoś może polecić lekarza w innym województwie bo zmiana poradni w takiej sytuacji jest nieunikniona. A podejrzewam, że będzie gorzej z terminami. Kontrakty podpisywane co pół roku, listy są rezerwowe... masakra ogólnie

#66 2016-04-06

ozi
Weteran

U mnie nie ma żadnych kolejek przy badaniach, mają własne labo, też sami oznaczają HBs ilościowy tylko nie mają jakiś tam markerów, mają ich mało(już chyba o tym wspominałem kiedyś). Do poradni to czekanie 3-4 miesiące a jak "pilne" to w ten sam dzień w jaki pójdziesz, tylko, że na sam koniec zostaniesz przyjęty. USG to 3 miesiące się czeka. Jak na publiczny szpital to całkiem nieźle to mają ogarnięte. To może być zasługa prof. Flisiaka, nie dość, że ordynator oddziału wątrobowego to  prezes hepatologów w Polsce. Elastografia to nie wiem bo byłem jednym z pierwszych pacjentów któremu została zrobiona elastografia jak zamontowali maszynę. Więc to była tylko kwestia ugadania przez telefon z J.J kiedy mam wpaść. W piątek zamontowali elastograf a w poniedziałek czy wtorek już byłem na badaniu.
Z tego co wiem do nas przyjeżdzają nawet ludzie z Olsztyna a to jest jakieś 300km. Pewnie lepsza dostępność.

Może trochę stare bo z 2012 roku, ale ciekawe spostrzeżenia prof. Flisiaka https://www.youtube.com/watch?v=hqVDGsTI9x0 
Nawet nie wiedziałem, że jakiś odsetek ludzi potrafiło wytworzyć przeciwciała anty-hcv. Myślałem, że to jest nie możliwe.

Tu trochę o ekonomii, też stare bo mowa o trójlekowym na hcv, ale nie o to chodzi. Bardziej jak ujowy jest nasz system ochrony zdrowia img/smilies/hmm https://www.youtube.com/watch?v=AatP1NKIj6Q

Ostatnio edytowany przez ozi (2016-04-06 )

#67 2016-04-06

sorte
Weteran

Nie rozumiem jak można było szczepić dzieci w gimnazjach na wzw b bez zbadania im potem czy była odpowiedź na szczepienie, już nie wspomnę o badaniu HBs. Jeśli takiej odpowiedzi nie ma to można podejrzewać przewlekłe zakażenie, tylko kilka % ludzi nie odpowiada na szczepienie.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-04-06 )

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#68 2016-04-06

ozi
Weteran

Złe są procedury. Jakiś procent gimbusów jest zakażonych HBV nie wiedząc o tym. Do dziś oni są szczepieni z automatu zakładając z góry, że są zdrowi. Tak nie powinno być.
Taki gimbus co już jest zakażony wirusem HBV i dostanie szczepionkę to marnowanie pieniędzy podatnika bo w skali kraju to są przeogromne pieniądze liczone raczej w milionach złotych. Szczepionka trochę kosztuje.

#69 2016-04-06

sorte
Weteran

Niewielka cześć gimbazy nie powinna jej dostać bo albo już miała kontakt z wirusem i wyzdrowiała albo jest przewlekle chora bo zarazili się gdzieś dzieciństwie. Ale widać ktoś wyliczył że taniej wyjdzie w ciemno zaszczepić wszystkich i niech ten mały procent żyje sobie w nieświadomości grunt że większość jest zabezpieczona. Albo po prostu bali się że ta liczba zakażonych będzie na tyle duża że sparaliżuje to funkcjonowanie poradni, więc wolą odłożyć to w czasie, cześć wyzdrowieje sama.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-04-06 )

#70 2016-04-17

tester
Zaawansowany uzytkownik

Trochę przeglądałem historię forum i zaciekawił mnie temat hbsag ilosciowego i hbv dna.
W tym temacie większość pisze, że istotne w ocenie ryzyka powikłań jest Hbv DNA: http://wspoplnotawzw.p2a.pl/viewtopic.p … 10&p=8
Cytowane są prace, gdzie ocenia się, że przy wiremii poniżej 2000 i 20000 ryzyko jest małe.
Natomiast później ktoś wspomniał, że istotne jest głównie hbsag.
Z tym że widziałem tylko jedna pracę o tym wsopominajaca i to bez szczegółów.
Jak to w końcu jest? Nie jest tak, że liczy się kombinacja obu bo przy wysokiej wiremii hbsag będzie powoli rosnąć a przy niskiej będzie stałe lub będzie powoli maleć?
I jeszcze chciałem zapytać o poziom AFP 8.6 czy to dużo?

Ostatnio edytowany przez tester (2016-04-17 )

#71 2016-04-17

sorte
Weteran

AFP to bardzo słaby marker jeśli chodzi o wykrywalność, liczy się głównie USG. AFP jest lepszy przy monitorowaniu terapii antynowotworowej a nie do wykrywania.
Zarówno hbv dna jak i hbsag ilościowe są ważne. Tyle że hbv dna pokazuje zakażenie na dany  moment, natomiast hbsag nie zmienia się tak szybko i może wskazać kierunek w którym idzie zakażenie, czy więcej komórek jest usuwanych niż zakażanych czy też na odwrót. Niskie HbsAg ilościowe daje też większe szanse na funkcjonalne wyleczenie głównie interferonem ale czasem też i analogiem, wiremia za to tutaj nie mówi za wiele.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-04-17 )

#72 2016-04-17

Bogusia
Weteran

Ilościowe HBsAg to sprawa ciagle świeża. Rola ciągle poznawana.
Jednak , gdy chodzi o uszkodzenie wątroby to liczy się HBV DNA. Dlatego tak ważne są analogi. Rola ilościowego HBsAg ma znaczenie przy określeniu statusu chorego oraz przy monitorowaniu leczenia interferonem.
Co do AFP to Sorte wyjaśnił.

Ostatnio edytowany przez Bogusia (2016-04-17 )

#73 2016-04-21

tester
Zaawansowany uzytkownik

Moja hepatolog poleciła mi wypisać się z lipcowego szpitala bo tam mieli mi i tak tylko Hbv Dna zbadać, a przy mojej wiremii i tak by mi nie robili biopsji.
Mam za pół roku zrobić Usg brzucha, AFP,  alt, proteinogram i fosfotaze, a Hbv dna za 1.5 roku. Na razie mam się wpisać do kolejki do przychodni, wiec mam pytanie do Magdalena Gdynia czy Pcchig czy tropiki? W tropikach robią Hbv dna w szpitalu czy bez kladzenia się?

Ostatnio edytowany przez tester (2016-04-21 )

#74 2016-05-24

tester
Zaawansowany uzytkownik

Witam ponownie po przerwie. Chciałem zapytać bardziej obytych z tematem jak to jest z HCC. Psychicznie już oswoiłem się z tematem Hbv i włóknienia już się tak nie obawiam, bo wiem, że leczeniem można je skutecznie zahamować a nawet cofnąć. Natomiast raz na jakiś czas, głównie przed snem albo jak się nudzę;) nachodzą mnie głupie myśli o HCC. Wiem, że na razie wyniki mam dobre i wiremię niską, ale niestety psychika lub płatać figle - wiem o Hbv od 2 miesięcy, może za pół roku się przyzwyczaję.
Ale wracając do tematu - niby przy Hbv może wystąpić nawet bez marskości, ale z tego co wywnioskowałem z badań to raczej przy dużej wiremii, gdzie zachodzi wiele procesów zapalnych w wątrobie. Z francuskich badań (dla mnie bardziej adekwatnych dla Europejczyka niż badania azjatyckie), które znalazłem wynikało, że tu cytat "jedynym niezależnym markerem prawdopodobieństwa włóknienia i HCC jest HBV DNA" i wedle ich statystyk na grupie ponad 250 osób badanych przez 15-20 lat skumulowane prawdopodobieństwo po tym okresie dla osób z niską wiremią (dla tych poniżej 10.000 IU/ml i tych poniżej 300IU/ml było takie samo) wynosiło w granicach 1%. I tutaj też ten 1% to mogły być osoby obciążone np. wywiadem rodzinnym czy pochodzenia azjatyckiego. Przy tak niskiej próbie ten 1% mógł być niemiarodajny.
Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że przy niskiej wiremii nie ma się co martwić, ale... człowiek przeczyta post nikolety i psychika robi swoje;/

EDIT: Z innych statystyk francuskich wynika, że jedynie (albo i aż) 15-25% osób z HBV umiera przedwcześnie, tzn. inaczej niż ze starości i główną przyczyną - 93% - jest marskość (w 35% do marskości dochodzi też HCC). Statystyki były zbierane w latach 2008/2009, a więc dotyczyły także pacjentów leczonych w latach 70/80/90, więc zakładam, że z czasem i postępem medycyny jest coraz lepiej.

Ostatnio edytowany przez tester (2016-05-24 )

#75 2016-05-24

sorte
Weteran

Analogi w leczniu hbv dostępne są dopiero od kilkunastu lat, wcześniej ktoś u kogo interferon za wiele nie pomógł mógł tylko obserwować włóknienie, potem była lamiwudyna na którą większość ludzi wyrabiała mutacje i przestawał działać, teraz są na szczęście inne opcje, nie idealne ale są. Specjaliści przewidują że leki gwarantujące całkowite wyleczenie powinny być na rynku za 5-8 lat.
Na szczęście nikoleta udała się na zasłużony odpoczynek od forum, tyle się dziewczyna opisała że należał jej się zdecydowanie dłuższy urlop img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-05-24 )

Stopka forum