Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-02-11

xyz
Poczatkujacy uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Witam wszystkich (WZW B)

Witam wszystkich.
Niestety i mnie dopadła nagle informacja o tym iż jestem HBS + .

Mam 32 lata , pod koniec ubiegłego roku postanowiłem pomóc komuś i poszedłem oddać krew.
Nawet sobie nie wyobrażacie jakież było moje zdziwienie jak otrzymałem wezwanie do punktu krwiodawstwa po odbiór wyników. Okazało się że mam hbs + .
Po wizycie pobrano mi krew na test potwierdzenia , który również wyszedł +.
Czyli nie da się ukryć jakiś kontakt z wirusem miałem. img/smilies/sad Nawet nie mam pojecie gdzie i kiedy mogłem się zarazić....

Postanowiłem zrobić sobie kompleksowe badania z krwi i wziąłem skierowanie do hepatologa.
Badania z krwi wyszły w normie.

Przychodnia do której się zapisałem nie mogła mnie skierować na NFZ na badania wiec prywatnie zrobiłem HBV DNA które wyszło pozytywne pozytywne.

Chciałbym się was doradzić jakie badania powinny zostać wykonane aby mieć kompletny pogląd na to w jakim obecnie stanie jestem. Mam wrażenie że osoba do której poszedłem próbuje ciągle kierować mnie na badania za które muszę płacić.

Jestem ze śląskiego więc czy ktoś z was mógłby polecić dobrego lekarza który w przypadku złego stanu skieruje mnie na badania refundowane i w razie potrzeby podejmie leczenie nie czekając na nic?

Może jest jakiś lekarz z opolskiego, dolnośląskiego albo małopolskiego który jest godny polecenia? Jestem mobilny więc gdyby była taka potrzeba to mogę podjechać gdzieś dalej...

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

#2 2016-02-11

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 38/ -2 ]

Re: Witam wszystkich (WZW B)

Śląskie to najlepiej oczywiście IDClinic w Mysłowicach, jeśli spełniasz kryteria do leczenia to zaczynasz praktycznie od razu, po przejściu wymaganych badań i biopsji na której wynik czeka się do 2 tyg.
Tam na pewno zrobią Ci też HBsAg ilościowy, który jest przydatny bo pewnie resztę badań już masz. Ewentulnie jeśli chcesz mieć gotowy wynik na wizyte to zrób to sam w laboratorium Synevo, koszt 50zł, czeka się do 2 tyg.
A ile wyszło hbv dna dokładnie i jakie masz ALT ?

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-02-11 )

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#3 2016-02-11

free_man
Moderator
Reputacja :  [+ 37/ -0 ]

Witaj. Mam nadzieję że Twój lekarz nie kazał Ci robić jakościowego HBV DNA bo w Twoim przypadku to się mija z celem i jest to zbędny wydatek. Ale skoro wyszło pozytywnie i wynikiem jest jedynie wykrycie wirusa bez wyniku wiremii to podejrzewam że niestety tak było...
Ja oczywiście też polecam ID Clinic, sam się tam że tak powiem stołuję img/smilies/wink. Nie chciał bym oczywiście rozporządzać Twoją kasą ale gdybyś na pierwszą wizytę miał świeży wynik HBV DNA ilościowy, ALAT, HBsAg o którym wspomniał Sorte, HBe Ag i Anty-Hbe to zaoszczędziłbyś drogę na co najmniej jedną wizytę tam na której lekarz każe Ci je zrobić i tak. Miałem stare wyniki hbe ale lekarz pewnie założył że się nic nie zmieniło jak to bywa w przewlekłym szicie.
W programie leczenia wisi:
1) poziom wiremii HBV DNA powyżej 2000 IU/mL dla osób
HBe (-) i powyżej 20000 IU/mL dla osób HBe (+);
Tak więc dlatego uważam że lepiej je zrobić od razu przed wizytą żeby lekarz miał jakiś tam obraz Twojej sytuacji.
Jest jeszcze takie badanie jak fibroscan (który powinno się robić jak ALAT jest w normie żeby nie zafałszował wyniku) ale ja bym na Twoim miejscu nie płacił na razie za to. Jeśli w ID Clinic albo gdziekolwiek zlecą Ci biopsję to będzie to najlepsza możliwa diagnostyka stanu Twojej wątroby (czy jest włóknienie, czy jest stan zapalny i w jakim stopniu).
Ze mną było podobnie, musiałem zrobić wiremię nową bo stara była sprzed 2 lat bodajże, na mój koszt niestety bo nie byłem jeszcze w programie leczenia.

Ostatnio edytowany przez free_man (2016-02-11 )

#4 2016-02-11

xyz
Poczatkujacy uzytkownik

Witam, niestety free_man było to jakościowe, które dało wynik pozytywny, za badanie zapłaciłem bodajże 150 zł i nadal nic nie wiem (dokładnie tak jak piszesz). Teraz mam propozycję zrobienie odpłatnie HBV DNA ilościowego za bodajże 350 zł i dodatkowo antygen Hbe i przeciwciała anty Hbe ... (nie wiem za ile ale na bank nie na NFZ)
Dopytywałem o fibroscan ale na razie to błądzę we mgle. Wieczorem postaram się zobaczyć jakie wartości pozostałych badań z krwi miałem to się tą wiedza z wami podzielę.

Jeszcze jedno mnie nurtuje, czy jest jakiekolwiek badanie które może stwierdzić czy myłem szczepiony (o ile to ma jakiekolwiek znaczenie teraz ) albo czy może stwierdzić kiedy zostałem zarażony? Podejrzewam że mam to ustrojstwo w sobie od małego bo w latach 80 tych spędziłem sporo czasu w szpitalu i najprawdopodobniej wówczas mnie zarażono. Ewentualnie dwu krotne zacięcie przez fryzjera maszynką lub brzytwą ...

Dziękuję za odzew muszę sprawdzić ten ID Clinic .

#5 2016-02-11

Emilia29
Weteran

Witaj xyz, moze okolicznosci nienajprzyjemniejsze, ale jednak witamy serdecznie. Ok wiesz juz, ze masz wirusa, nie mozliwym jest niestety oszacowac kiedy I jak dawno temu sie zaraziles niestety, ale skoro przeszlo w przewlekle to duze prawdopodobienstwo, ze zaraziles sie jako dziecko tak jak wiekszosc z nas.

Jezeli masz rodzine to niech czym predzej leca na badania I ewentualne szczepienia.

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.

#6 2016-02-11

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Witaj na forum. Badaniem, które moze stwierdzić ,czy do zakażenia doszło niedawno (6-12 miesięcy) jest badanie anty Hbc total (z wyszczególnieniem IgG i IgM). Ale tylko takie okienko czasowe to pokryje. Nic dalej, w przeszłość. Nie możesz mieć przeciwciał (poszczepiennych), skoro masz HBV. Oczywiście pomijam skrajne klinicznie przypadki. Teraz zadbaj o to aby upewnić się,ze Twoi bliscy są zaszczepieni. Witaj raz jeszcze.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#7 2016-02-11

chaos87
Weteran
Reputacja :  [+ 16/ -1 ]

Witaj wszystko Ci ładnie Bogusia napisała:).Stawiałbym na pobyty szpitalne w latach 80 widzisz ja mam 29 lat  a pobyty liczne w tym czasie i prezent wtedy zakażano nagminnie..Sprawdź bliskich i zaszczep jeżeli nie byli

#8 2016-02-12

Monik
Weteran
Reputacja :  [+ 17/ -5 ]

xyz a ile masz lat? jesli byles szczepiony to bedziesz mial zapis w ksiazeczce zdrowia i bylo to zapewne w ciagu jakis 20 lat i za to zaplaciles (kiedys nie byly na nfz) wiec powinienes to pamietac

#9 2016-02-12

sorte
Weteran

Problem jest taki że zazwyczaj przed szczepieniami nikt nie sprawdzał antygenu HBs więc ta informacja czy byłeś czy nie nic nie wniesie.

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#10 2016-02-13

xyz
Poczatkujacy uzytkownik

Dziękuję za miłe powitanie , cieszę się że trafiłem na to forum gdyż już wiele się dowiedziałem (chociaż i tak nadal błądzę jak we mgle) .
Monik mam 32 lata ale po informacji że mam wirusa przekopałem wszystkie karty szczepień i niestety nigdzie nie ma wzmianki o zaszczepieniu mnie na WZW B, tym bardziej że tak jak Bogusia napisała mam jakościowy test na HBV DNA pozytywny, co by wykluczało jakąkolwiek szczepionkę bądź jeżeli szczepionka była to tak czy inaczej mogłem zostać zarażony przed nią.

Kilka lat do tyłu miałem również szytą rękę po mały  wypadku i nie wiem czy przypadkiem wtedy nie doszło do jakiegoś zakażenia , jak dobrze pamiętam to lekarz obskakiwał dwa stanowiska na punkcie i może od tego innego pacjenta coś na mnie przeniósł ... nie mam pojęcia. Chyba przestanę dochodzić skąd i gdzie to złapałem tylko skoncentruję się na tu i teraz plus co dalej img/smilies/smile

Z najbliższymi jest tak że żona hbs - a syn po urodzeniu dostał szczepienie i raczej wszystko ok.

Teraz muszę spróbować się jakimś cudem załapać do id clinic i ewentualnie dorobić kolejne badania aby wiedzieć na czym stoję.

Dziękuję wam za wszystkie informację i jeżeli wam to nie będzie przeszkadzało to pozwolę sobie dopytywać Was o to co będzie dla mnie nie jasne.

Na ta chwilę :
Aspat - 24 (5-40)
Alat - 26 (5-41)
bilirubina - ujemna
hbs + (jakościowy)
HBV DNA - pozytywny (jakościowy)

Z tego co zrozumiałem powinienem teraz wykonać m in.
HBV DNA - ilościowo
HBE
przeciwciała anty HBE
Fibroscan albo fibrotest (nie wiem czy to jest to samo czy nie) lub biopsję .

Dobrze kombinuję ?

Co z dietą ?

#11 2016-02-13

sorte
Weteran

Dieta ma być po prostu zdrowa, to bzdury o diecie wątrobowej jeśli nie masz marskości a nie masz z takimi wynikami.
Z badań pominąłeś jedno bardzo ważne, HBsAg ilościowy, tylko w laboratoriach Synevo.
Fibroscan zrobią Ci na pierwszej wizycie w IDClinic, więc nie rób go wcześniej ale reszte badań fajnie już mieć gotowe żeby potem nie płacić za kolejną wizyte. Ale dowiedz się ile kosztuje HBV DNA ilościowe w IDClinic i tam gdzie masz zamiar robić, bo może wyjść taniej nawet z wizytą.

#12 2016-02-13

free_man
Moderator

O fibroscanie w ID Ci pisałem na privie. Żebyś się czasem nie spinał, że zostawisz tam 1k ojro img/smilies/big_smile

Ostatnio edytowany przez free_man (2016-02-13 )

#13 2016-02-13

Bogusia
Weteran

Fibroskan i fibrotest to nie to samo. W ID Clinic będziesz mieć zrobiony fibroskan.Przyłączam się do polecenia tej placówki.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#14 2016-02-14

Bogusia
Weteran

Chciałam jeszcze dodać,ze umawiając sie w ID na wizytę, należy prosić o Dr. Pisulę lub dr. Janczewską. Innych lekarzy w tej placówce nie znam.

#15 2016-02-14

sorte
Weteran

Nie daj się nigdzie namawiać na żaden Fibrotest, to badanie stanu wątroby z krwi i dużo mniej dokładnie niż Fibroscan a tanie nie jest.

#16 2016-02-15

xyz
Poczatkujacy uzytkownik

Ok dziękuję za wyjaśnienie , spróbuję się umówić do ID Clinic. Z tego co piszecie wizyty są tylko i wyłącznie prywatnie a dopiero jak załapie się na leczenie to wówczas refundacja z NFZ ?

Sorte / free_man / Bogusia i inni , dziękuję wam za wskazówki. Są bardzo cenne szczególnie jak ktoś jest w temacie zielony jak trawa ... 

BTW zauważyłem że świadomość społeczna związana z wzw B jest beznadziejna ...

#17 2016-02-15

sorte
Weteran

Tak, jeśli kwalifikujesz się do programu to masz wszystko za darmo, wcześniej płacisz za wizyty i badania.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-02-15 )

#18 2016-02-21

acff
Weteran
Reputacja :  [+ 4/ -0 ]

xyz napisał(a):

Witam wszystkich.
Niestety i mnie dopadła nagle informacja o tym iż jestem HBS + .

Mam 32 lata , pod koniec ubiegłego roku postanowiłem pomóc komuś i poszedłem oddać krew.
Nawet sobie nie wyobrażacie jakież było moje zdziwienie jak otrzymałem wezwanie do punktu krwiodawstwa po odbiór wyników. Okazało się że mam hbs + .
Po wizycie pobrano mi krew na test potwierdzenia , który również wyszedł +.
Czyli nie da się ukryć jakiś kontakt z wirusem miałem. img/smilies/sad Nawet nie mam pojecie gdzie i kiedy mogłem się zarazić....

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Jakbym czytał siebie samego kiedy to : " pod koniec ubiegłego roku postanowiłem pomóc komuś i poszedłem oddać krew "

#19 2016-02-23

xyz
Poczatkujacy uzytkownik

Witaj acff . Z tego co zauważyłem to większość osób w taki właśnie sposób dowiaduje się o WZW B lub C . Z jednej strony może wygodniej byłoby nie wiedzieć , kontynuować dotychczasowy niezbyt zdrowy styl życia i o niczym nie myśleć, ale z drugiej strony to lepiej wiedzieć że to chol....wo się ma i badać się systematycznie , ewentualnie podjąć leczenie....

Zapisałem się do ID clinic na wizytę , zobaczymy co powiedzą img/smilies/smile

#20 2016-02-23

free_man
Moderator

Idąc do stacji/ambulansu krwiodawstwa chcesz komuś pomóc. W naszym przypadku niestety nie możemy pomóc innym ale w zamian wyszło tak, że pomogliśmy sami sobie. Bo szczerze wątpię że do dzisiaj zbadałbym się w tym kierunku.
Strach pomyśleć że moje zdrowie a może i życie zależy od jednej chwili, pamiętam gadkę z kumplami jakby to było dzisiaj: "To co idziemy oddać po lekcjach czy olewamy? Eee nie wiem. Ja idę. Nie boję się igły. Czekolady będą img/smilies/big_smile". Tak samo pamiętam jak oddałem 450 ml i wylazłem z tego busa na trzęsących się nogach, blady jak ściana. Ale warto było img/smilies/trink39.
Pozdro!

PS. kiedy masz wizytę i który lekarz?

Ostatnio edytowany przez free_man (2016-02-23 )

#21 2016-02-23

xyz
Poczatkujacy uzytkownik

Cześć free_man zapisałem się najpierw do Pana Pisuli ale pielęgniarka przepisała mnie do Pani Janczewskiej. Wizyta w połowie marca.
Badania zrobiłem u nich bo hbs ilość wysyłają do synerezo a koszt to 250 zł (gdyby ktoś potrzebował)

Z dodatkowych badań to wyniki jakie już mam :
antygen HBE : minus (-)
przeciwciała anty HBE : plus (+)
przeciwciała anty HBC total : plus (+)

Cokolwiek to znaczy.

Postanowiłem zrobić cała diagnostykę żeby wiedzieć na czym stoję, bo do leczenia pewnie się nie zakwalifikuję ...

Czekam jeszcze na HBS ilość i HBV DNA ilość .

#22 2016-02-23

free_man
Moderator

Cześć. A to badanie za 250 zł u nich to nie czasem ilościowe HBV DNA?

#23 2016-02-23

xyz
Poczatkujacy uzytkownik

Tak tak masz racje !! Przepraszam ! HBV DNA ilość - 250 zł

#24 2016-03-10

xyz
Poczatkujacy uzytkownik

Witajcie,
wydaje mi się że już skompletowałem wszystko co możliwe z badań .
Sytuacja ze mną wygląda tak :
Aspat - 24 (5-40)
Alat - 26 (5-41)
bilirubina - ujemna
hbs + (jakościowy)
HBV DNA - pozytywny (jakościowy)
antygen HBE : minus (-)
przeciwciała anty HBE : plus (+)
przeciwciała anty HBC total : plus (+)
HBV DNA : 2588
HBS ilość : 7929
Fibroscan (4,7) F0/F1
Czy możecie napisać jak to wygląda waszym zdaniem jako bardziej doświadczonych?

Wizyta w przyszłym tygodniu wiec zobaczymy co powiedzą.
Ale z tego co czytałem to nie łapę się na leczenie.
Czy mając te wyniki (HBC Total) można określić przybliżony czas zarażenia?
Jak myślicie co dalej ? Biopsja czy regularne monitorowanie?

#25 2016-03-10

Monik
Weteran
Reputacja :  [+ 17/ -5 ]

nie jest zle, ja mam podobne wyniki. do monitorowania, raz- dwarazy w roku wiremia jesli mozesz i hbs ilosc

Stopka forum