Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2015-08-27

Medion88
Oldboy
Reputacja :  [+ 1/ -0 ]

22 Lata z Wzwb || Interpretacja wyników

Witam, to mój pierwszy post na forum jestem tutaj od jakiegoś czasu ale dziś postanowiłem się zarejestrować.

Mam 22 lata i na wzwb zachorowałem we wczesnym dzieciństwie prawie 22 lata temu.
O chorobie dowiedziałem się dosyć mało od lekarzy jak i rodziców, większość rzeczy wyczytałem tutaj na forum.
Wiem ze wieku 7-8 lat miałem kuracje interferonem najwidoczniej nieudaną, w 2001 roku zakończyłem leczenie na zapyxie(nie pamiętam dokładnie nazwy).
Od tego czasu wszystkie próby wątrobowe aż po dzień dzisiejszy są w normie.
Antygen dodatni.

Teraz jestem tylko pod kontrolą lekarza wizyty raz na półroku
Od 1,5 roku mój lekarz ponaglał mnie do zrobienia biopsji, na którą średnio chciałem się zgodzić.
Zastanawiałem się nad fibroscanem i w zeszłym miesiącu zrobiłem badania w Mysłowicach (idclinic).

Wyniki :
7,3 (kPa)
IQR*0,9
IQR*/med 12%

Włóknienie F2
Stłuszczenie S0

I teraz pytanie czy jest to już bardzo poważny stan wątroby oraz czy fibroscan w 100% dorównuje tradycyjnej biopsji ?
Oraz czy zgodzić się teraz na tradycyjną biopsje by sprawdzić faktyczny stan wątroby
Następnie chciałbym zapytać czy przy takim stanie kwalifikuję się do leczenia, nie chciałbym przespać choroby i obudzić się już z zaawansowaną marskością

Nie podałem kopii oraz wiremii wirusa ( miałem robione te badania ale dosyć dawno temu )

Bardzo prosiłbym o wypowiedzi "weteranów forum", wskazówki jakie najlepiej kroki w tym momencie podjąć.

Ostatnio edytowany przez Medion88 (2017-01-15 )

#2 2015-08-28

free_man
Moderator
Reputacja :  [+ 37/ -0 ]

Re: 22 Lata z Wzwb || Interpretacja wyników

Witaj! Miałem fibroscan w ID Clinic (6,8 kPa) - jeszcze F1 - i biopsja robiona u nich niedługo po tym dała również wynik F1. Z biopsji będziesz jeszcze wiedział jaki masz stopień zapalenia. Moja odbyła się bez żadnych komplikacji i tego samego dnia już byłem w domu :-). Miałem ją w sumie tylko po to żeby się zakwalifikować do terapii Pegasysem. Wynik F1/F2 to mało zaawansowane włóknienie :-).U jakiego lekarza byłeś? Nie zaproponował Ci zrobienia nowej wiremii u nich? Cenę mają dobrą :-) a gdy się zakwalifikujesz do ewentualnego leczenia to masz już wszystkie wizyty za free. Niestety nie wiem jak to wygląda u osób kiedyś już leczonych. A alat jaki miałeś ostatnio? Myślę że warto by było w tym momencie zbadać hbsag ilościowo w Synevo, koszt ok 50zł. Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez free_man (2015-08-28 )

#3 2015-08-28

ozi
Weteran
Reputacja :  [+ 26/ -18 ]

F2, zwłaszcza dla mężczyzny i tak w młodym wieku(22) to nie jest zbyt dobry wynik. Czas najwyższy zacząć leczenie analogami i to już o ile masz wykrywalną wiremię. Skoro lekarz kazał zrobić biopsję to trzeba było zrobić. U Ciebie sprawdzenie stanu zapalnego też ważna sprawa.
Ciekawie czemu odstawili Ci w 2001 roku lamiwudynę. Domyślam się, że wyrobiła się mutacja. Tak do dziś chodzisz, dziwne.
Wydaje mi się, że odrazu kwalifikujesz się do leczenia entecavirem bez względu na wyniki, F2 to już znaczne zmiany zwłóknieniowe. Do tego masz już za sobą przeszłość leczniczą.
Dobre próby wątrobowe nie muszą się korelować z dobrym stanem wątroby.
7,3kPa to też już jesteś na granicy.

#4 2015-08-28

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 38/ -2 ]

Do leczenia raczej się zakwalifikujesz ale i tak będziesz musiał zrobić wiremie, hbe, ALT, HBsAg ilościowe też może się w przyszłości przydać. F2 w takim wieku to rzeczywiście za wysoko, ale na analogach powinno się cofnąć albo przynajmniej zatrzymać.
Fibroscan jest troche mniej dokładny niż biopsja ale zazwyczaj wynik zwłóknienia się pokrywa. Trzeba pamiętać że biopsja bada jeszcze jeden ważny parametr, którego nie zbadasz inaczej, stan zapalny. Ogólnie jest to na dzień dzisiejszy najlepsze badanie i nie ma co się go bać, w IDClinic wyjdziesz w ten sam dzień. Ogólnie trzymaj się ich bo to dobra poradnia.

Ostatnio edytowany przez sorte (2015-08-28 )

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#5 2015-08-28

ozi
Weteran

Ja wczoraj byłem u siebie w szpitalu jeszcze raz porozmawiać o HBs ilościowym. Mimo moich mocnych agrumentów, że to bardzo ważne badanie i mam prawo wiedzieć jako pacjent o HBs, przewlekły nawet lekki stan zapalny i rosnąca ilość HBs też może doprowadzić do HCC, wcale nie musi być to marskość. Nawet jakby chcieli mi zrobić HBs ilościowy to nie mogą. Mogą jako instytucja publiczna robić tylko te badania na które mają pozwolenie, wytyczne. Muszą tego się trzymać. Zrobienie HBs ilościowe nawet dla jednej osoby jest równoznaczne z badaniem prywatnym. Oni mogą za to ponieść jakieś kary, nawet za faworyzowanie jakiegoś laboratorium, które te badanie wykona np. Synevo . Abstrahując od tego, że NFZ tego nie finansuje itd.
No dobrze, to pytam jakim cudem zostało mi zrobione u was HBs ilościowy po leczeniu interferonem. Było to zrobione w ramach pracy naukowej o zachowaniu/stanu wątroby po leczeniu interferonowym. Tylko taka ścieżka upoważniła do zrobienia mi HBs ilościowego.
Zostały mi zaproponowane dwie możliwości. Jak chcesz możemy ci pobrać krew i sam wyślesz kurierem do Synevo, gdzie koszt transportu krwi kurierem to kilka stówek(są specjalne procedury transportu krwi kurierem) albo samemu z białego do wawy się przejedziesz i zrobisz. Wyjdzie zdecydowanie taniej.
Niestety tak to wygląda "publicznie".

#6 2015-08-28

Monik
Weteran
Reputacja :  [+ 18/ -5 ]

ozi, ale przeciez synevo jest wszedzie, nie tylko w wwa...

#7 2015-08-28

free_man
Moderator

Taka gadka jest tylko po to, żeby spławić upierdliwego pacjenta (a raczej petenta img/smilies/big_smile). Szukasz punktu pobrań i oni wysyłają krew gdzie trzeba razem z krwią innych pacjentów. Nie musisz bulić indywidualnie za extra kuriera.

#8 2015-08-28

ozi
Weteran

Monik napisał(a):

ozi, ale przeciez synevo jest wszedzie, nie tylko w wwa...

Dla mnie te Twoje wszędzie to najbliżej Warszawa. W Białymstoku nie ma Synevo. To 200km, niby nie tak daleko, ale badanie 50pln, dojazd i powrót z 60pln(jakbym jechał jakimś tanim busem), zjeść coś i sumarycznie badanie wyjdzie 150pln. Jakbym jechał swoim samochodem to extra 200pln na benzynę zajechać i przyjechać razem badanie wyjdzie ~250pln.
Mimo wszystko i tak taniej wyjdzie jechać samemu niż wysyłać krew kurierem.

Ostatnio edytowany przez ozi (2015-08-28 )

#9 2015-08-28

ozi
Weteran

free_man napisał(a):

Taka gadka jest tylko po to, żeby spławić upierdliwego pacjenta (a raczej petenta img/smilies/big_smile). Szukasz punktu pobrań i oni wysyłają krew gdzie trzeba razem z krwią innych pacjentów. Nie musisz bulić indywidualnie za extra kuriera.

Hmm, nie rozumiem. Co masz na myśli punkt pobrań? Byle jakie laboratorium prywatne i oni wyślą mi na moje życzenie do Synevo krew? No chyba to tak nie działa.

#10 2015-08-28

Medion88
Oldboy

free_man napisał(a):

Witaj! Miałem fibroscan w ID Clinic (6,8 kPa) - jeszcze F1 - i biopsja robiona u nich niedługo po tym dała również wynik F1. Z biopsji będziesz jeszcze wiedział jaki masz stopień zapalenia. Moja odbyła się bez żadnych komplikacji i tego samego dnia już byłem w domu :-). Miałem ją w sumie tylko po to żeby się zakwalifikować do terapii Pegasysem. Wynik F1/F2 to mało zaawansowane włóknienie :-).U jakiego lekarza byłeś? Nie zaproponował Ci zrobienia nowej wiremii u nich? Cenę mają dobrą :-) a gdy się zakwalifikujesz do ewentualnego leczenia to masz już wszystkie wizyty za free. Niestety nie wiem jak to wygląda u osób kiedyś już leczonych. A alat jaki miałeś ostatnio? Myślę że warto by było w tym momencie zbadać hbsag ilościowo w Synevo, koszt ok 50zł. Pozdrawiam!

Dzięki za odpowiedź

Jeszcze jedno pytanie ile czasu trwa rekonwalescencja po takiej biopsji , oraz czy można wykonać ten zabieg odrazu po fibroscanie , we wrześniu mam jeszcze egzaminy a widzę ze musza wykonać te badanie jak najszybciej
Byłem u dr Ewa Janczewska, zapisałem się tylko na fibroscan.
Mój lekarz pewnie da mi skierowaniu na biopsje, wolałbym prywatnie. (tylko nie wiem czy tak można)
Alat koło 30 miałem dwa miesiące temu.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Medion88 (2016-08-22 )

#11 2015-08-28

sorte
Weteran

Jeśli będziesz kwalifikował się do leczenia, czyli odpowiednio wysoka wiremia lub ALT to biopsje w IDClinic będziesz miał zrobioną za darmo, bo to jest w programach NFZ i wymagane do rozpoczęcia leczenia niestety. Cała terapie i badania też na NFZ. Warunki są świetne, bardzo mili ludzie, czyściutko, odpoczywasz w sali 2-3 osobowej i po paru godzinach idziesz do domu.

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#12 2015-08-28

free_man
Moderator

ozi napisał(a):

Hmm, nie rozumiem. Co masz na myśli punkt pobrań? Byle jakie laboratorium prywatne i oni wyślą mi na moje życzenie do Synevo krew? No chyba to tak nie działa.

Musiałbyś zrobić rozeznanie która przychodnia z Twojej okolicy wysyła regularnie krew do Synevo. Takich punktów może nie być na liście na ich stronie. Przykład: ID Clinic ;-). Fakt, są na mapie miejsca gdzie jest dziura i żadnego punktu wtedy jest problem.

Medion88, kłuli mnie przed 11:00 a o 14-15 spadałem do chaty. Opatrunek zrzuciłem późno wieczorem i po wszystkim został tylko mały ślad. Profilaktycznie odpuściłem sobie dźwiganie przez 3 dni po, ale nic mnie nie bolało. Wydaje mi się że fibro nie ma żadnego wpływu na ewentualną biopsję.
Jasne że można: http://new.idclinic.eu/cennik-uslug-medycznych-2/ , chociaż ja do kwalifikacji biopsję miałem za 0.00 PLN ;-). Pozdro!

EDIT: tak jak napisał Sorte, warunki są eleganckie img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez free_man (2015-08-28 )

#13 2015-08-28

ozi
Weteran

free_man napisał(a):

Musiałbyś zrobić rozeznanie która przychodnia z Twojej okolicy wysyła regularnie krew do Synevo. Takich punktów może nie być na liście na ich stronie. Przykład: ID Clinic ;-). Fakt, są na mapie miejsca gdzie jest dziura i żadnego punktu wtedy jest problem.

Ja to odwrócę. Po prostu zadzwonię do Synevo i spytam czy współpracują z jakąś placówką w białym. Prawdopodobnie nie, więc czeka mnie podróż do wawy. U nas mocno stoi diagnostyka i inne firmy które są od kilkudziesięciu lat. Synevo pewnie uznało, że nie ma sensu robić tu placówki. Nie ważne. Jestem 5 lat po HBs ilościowym i ciekawie jak jest teraz. Czas najwyższy to zbadać.

Ostatnio edytowany przez ozi (2015-08-28 )

#14 2015-08-28

Monik
Weteran

free man, ale na bipsje zazwyczaj lezy sie 3 dni- tylko wtedy dostana kase za lozko. no i mimo wszystko jest ryzyko wylewu wiec powinno sie lezec dobe po...

ozi- wlasnie spojrzalam na mape synevo- myslalam ze wiecej jest:) ale faktycznie wystarczy isc do przychodni ktora wysyla do synevo i z glowy.

#15 2015-08-28

ozi
Weteran

Monik napisał(a):

ozi- wlasnie spojrzalam na mape synevo- myslalam ze wiecej jest:) ale faktycznie wystarczy isc do przychodni ktora wysyla do synevo i z glowy.

Słabo to widzę. W województwie podlaskim leczeniem WZW zajmuje się tylko białostocki akademicki szpital zakaźny i nikt inny. Oni mają swoje własne laboratorium na terenie szpitala w tym też badają sami  HBV-DNA(najnowsza maszyna z dużą czułością do 6 czy 9 kopii). Nikt inny nie ma uprawnień leczyć WZW. W każdym razie ja nie znam.
Żadne laboratorium nie pośle mojej krwi do konkurencyjnej firmy żeby zbadać mi HBs.

Autoryzowanych punktów pobrań Synevo w białym na pewno nie ma bo to raczej jest równoznaczne z istnieniem placówki Synevo w Białymstoku. Tak jak diagnostyka, mają kilka punktów pobrań.

Co innego prywaciarz jak te ID Clinic. Mają podpisaną umowę z Synevo czy jakieś inne labo i im wszystko robią. Może nawet NFZ opłaca HBs ilościowy jak dogadali się z NFZ'tem.

Mój szpital póki nie dorobi się własnej maszyny do badania HBsu to takich badań masowo nie będzie nigdy wykonywać imho. Jedynie w ramach prac naukowych żeby wyklikać sobie tytuł przed nazwiskiem.
To się dzieje cały czas pewnie. Przecież nie jestem jakimś wyjątkiem, że tylko mi zrobili HBs ilościowo. Cały czas ktoś kończy terapię interferonem, cały czas ktoś wyrabia tytuł przed nazwiskiem. O ile pamiętam to muszą zebrać minimum 100 próbek i dopiero wtedy gdzieś to ślą. Pewnie bezpośrednio do Berlina.

#16 2015-08-29

sorte
Weteran

ozi: przez te 5 lat jesteś na analogach a wcześniej interferon ? Myśle że warto zbadać bo mogło spaść sporo. Raz że po intereferonie dalej układ immunologiczny jest podkręcony a dwa że analogi też zbijają ilościowe HBs, niedużo zazwyczaj ale u niektórych zdarza się że więcej.

Monik: wydaje mi się że to straszenie ryzykiem jest właśnie po to żeby usprawiedliwić te bezsensowne 3 dni leżenia dla NFZ img/smilies/smile

#17 2015-08-29

Monik
Weteran

mozliwe, tosamotyczy sie z porodami- po co 3 dni? bez sensu

#18 2015-09-04

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Medion88 napisał(a):

Witam, to mój pierwszy post na forum jestem tutaj od jakiegoś czasu ale dziś postanowiłem się zarejestrować.

Mam 22 lata i na wzwb zachorowałem we wczesnym dzieciństwie prawie 22 lata temu.
O chorobie dowiedziałem się dosyć mało od lekarzy jak i rodziców , większość rzeczy wyczytałem tutaj na forum.
Wiem ze wieku 7-8 lat miałem kuracje interferonem najwidoczniej nieudaną , w 2001 roku zakończyłem leczenie na zapyxie(nie pamiętam dokładnie nazwy).
Antygen dodatni.

Od 1,5 roku mój lekarz ponaglał mnie do zrobienia biopsji , na którą średnio chciałem się zgodzić.
Zastanawiałem się nad fibroscanem i w zeszłym miesiącu zrobiłem badania w Mysłowicach (idclinic).

Wyniki :
7,3 (kPa)
IQR*0,9
IQR*/med 12%

Włóknienie F2
Stłuszczenie S0

I teraz pytanie czy jest to już bardzo poważny stan wątroby oraz czy fibroscan w 100% dorównuje tradycyjnej biopsji ?
Oraz czy zgodzić się teraz na tradycyjną biopsje by sprawdzić faktyczny stan wątroby
Następnie chciałbym zapytać czy przy takim stanie kwalifikuję się do leczenia , nie chciałbym przespać choroby i obudzić się już z zaawansowaną marskością

Nie podałem kopii oraz wiremii wirusa ( miałem robione te badania ale dosyć dawno temu )

Bardzo prosiłbym o wypowiedzi "weteranów forum" , wskazówki jakie najlepiej kroki w tym momencie podjąć.

Witaj. Jakie masz HbeAg? Dodatnie czy ujemne?

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#19 2015-09-06

Medion88
Oldboy

Bogusia napisał(a):

Medion88 napisał(a):

O chorobie dowiedziałem się dosyć mało od lekarzy jak i rodziców , większość rzeczy wyczytałem tutaj na forum.
Wiem ze wieku 7-8 lat miałem kuracje interferonem najwidoczniej nieudaną , w 2001 roku zakończyłem leczenie na zapyxie(nie pamiętam dokładnie nazwy).
Antygen dodatni.

Od 1,5 roku mój lekarz ponaglał mnie do zrobienia biopsji , na którą średnio chciałem się zgodzić.

Wyniki :
7,3 (kPa)
IQR*0,9
IQR*/med 12%

Włóknienie F2
Stłuszczenie S0

Następnie chciałbym zapytać czy przy takim stanie kwalifikuję się do leczenia , nie chciałbym przespać choroby i obudzić się już z zaawansowaną marskością

Bardzo prosiłbym o wypowiedzi "weteranów forum" , wskazówki jakie najlepiej kroki w tym momencie podjąć.

Witaj. Jakie masz HbeAg? Dodatnie czy ujemne?

Nie mogę nigdzie doszukać się wyników tego badania w następnym tygodniu mam do odbioru wyniki.
Czekam jeszcze na wyniki hbsag ilość , nie wiem czy warto zrobić HBV DNA(we własnym zakresie) ?
Chciałbym już do dr. przyjść z wszystkimi wynikami żeby nie przeciągać sprawy.
Wizytę mam na początku października.

Ostatnio edytowany przez Medion88 (2015-09-06 )

#20 2015-09-08

Bogusia
Weteran

W zasadzie HBV DNA potrzebne jest do kwalifikacji do leczenia. Po co chcesz wydawać swoje pieniążki. To nie jest tani test a wszystko będziesz mieć pokryte przez NFZ. Moim zdaniem, nie ma potrzeby płacić ze swojej kieszeni. Gdyby to był tani test, to co innego. Ale to jest moje tylko zdanie.

Ostatnio edytowany przez Bogusia (2015-09-08 )

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#21 2015-10-21

Medion88
Oldboy

Jestem po ostatniej wizycie hbe mam ujemny.

Ostatnie wyniki
ALT 38
AST 23
AFP 1,8

Lekarz powiedział mi, że fibroscan nie wyszedł podobno najgorzej przed leczeniem miałem niby F3 ale było to kupę lat temu.

Hbs ilość 15000  IE / ml + , mógłby ktoś przybliżyć wartość tego wyniku co on nam obrazuje.

Biopsje mam za 3 tygodnie.

Ostatnio edytowany przez Medion88 (2015-10-21 )

#22 2015-10-21

free_man
Moderator

http://www.zakazenia.org.pl/index.php?o … rt_type=12
Biopsję masz w ID Clinic? Pozdrawiam.

#23 2015-10-21

Medion88
Oldboy

free_man napisał(a):

http://www.zakazenia.org.pl/index.php?okno=7&id=945&art_type=12
Biopsję masz w ID Clinic? Pozdrawiam.

Tak jest biopsję wykonają mi w Mysłowicach.

#24 2015-10-27

Bogusia
Weteran

Powodzenia z biopsją. Trzymam kciuki za dobre wyniki.img/smilies/smile

#25 2015-10-27

free_man
Moderator

Medion88 napisał(a):

Tak jest biopsję wykonają mi w Mysłowicach.

No to się nie masz czym przejmować :-). Czysto, ładnie, miło, profesjonalnie i już teraz możesz się przestać tym stresować :-).

Stopka forum