Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.
  • Index
  •  » POZNAJMY SIE
  •  » prosba o wskazówki w leczeniu dla rozpoczynających leczenie

#1 2015-01-04

beatawlkp
Oldboy
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

prosba o wskazówki w leczeniu dla rozpoczynających leczenie

Witam,
5 lat temu dowiedziałam się, że mam WZW B.
Pierwsze badania HBV DNA metodą ilościową wykazały 1,97x103 IU/ml.
Byłam pod kontrolą, ale nie brałam leków. Próby wątrobowe robione co pół roku, w normie. USG wątroby w normie. 
W kwietniu 2014 r. HBV DNA oznaczenie ilościowe wynik badania 8,8x10  IU/ml.
W grudniu 2014 r. zrobiłam elastografię, wynik bardzo mnie zmartwił, miąższ wątroby wykazuje sztywność F2 wg skali Metavir. Przeciwciała anty HBe dodatnie, Antygen HBe ujemny.

Od maja 2015 r. mam zacząć leczenie. Zaczęłam czytać o dostępnych i refundowanych w Polsce lekach, stąd moje pytanie.
Od jakich leków rozpoczyna się terapię?
Czy entekawir lub tenofowir  są refundowane w pierwszym rzucie. Czytałam, że leczenie lamiwudyną jest przestarzałe.
Można też brać telbiwudynę (Sebivo).
Wiem, że leki ustala lekarz, ale chciałabym wiedzieć cos więcej o leczeniu.
Pomóżcie proszę, liczę na wskazówki weteranów.

#2 2015-01-04

nikoleta
Weteran
Reputacja :  [+ 2/ -103 ]

Ostrzeżenia: 6

Re: prosba o wskazówki w leczeniu dla rozpoczynających leczenie

witaj ile masz lat?dlaczego jak się dowiedzialas o wzwb to nie zrobiono ci biopsji?dopiero teraz po 5 latach?

#3 2015-01-04

beatawlkp
Oldboy

Mam 38 lat, jak dowiedziałam się, że jestem chora byłam w 36 tyg. ciąży. Podobno nie kwalifikowałam się do leczenia.

#4 2015-01-04

nikoleta
Weteran
Reputacja :  [+ 2/ -103 ]

Ostrzeżenia: 6

Ale na jakiej podstawie tak stwierdzili bez biopsji ja też się dowiedziałam pięć lat temu ale po porodzie zrobiono mi biopsję bezwiedzy O STANIE WĄTROBY NIE MOŻNA STWIERDZIĆ ŻE SIĘ NIE KWALIFIKUJEMY

#5 2015-01-04

beatawlkp
Oldboy

Trudno mi powiedzieć, lekarz stwierdził, że 1,97x103 IU/ml to niska wiremia, należy co pół roku kontrolować, ale nie zalecił biopsji. Na szczęście od 2014 jestem u innego lekarza. W kwietniu 2015 mam kolejną wizytę, a od maja mam zacząć leczenie.

#6 2015-01-04

olik
Weteran
Reputacja :  [+ 6/ -0 ]

Witaj beato na forum. Pamietaj ze Przy dbaniu o watrobe i przy pomocy leczenia twoje F2 ma duze szanse na cofniecie sie. Znane przypadki tez tu na forum. Nie kwalifikowalas sie do leczenia bo mialas niska wiremie i w normie transaminazy.
Witaj raz jeszcze.

#7 2015-01-05

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Witaj na forum.img/smilies/smile
O ile nie ma przeciwskazań, to typowo w pierwszym rzucie jest interferon pegylowany. Przed terapią musisz przejść badania wskazujące na brak chorób, które byłyby przeciwskazaniem do terapii. Leki przeciwwirusowe (tabletki) stosuje się zwykle w drugiej linii lub gdy czynniki wskazują na większy sens ich podania najpierw-wysoka wiremia albo niekwalifikowanie się do terapii interferonowej. Twoja wiremia jest niska. Tak, stosowane są w Polsce i Viread i Baraclude ale najczęściej pierwszym podanym analogiem bywa Zeffix. Witaj raz jeszcze na forum.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#8 2015-01-05

beatawlkp
Oldboy

Dziękuję za informacje, trochę mnie to martwi. Czytałam, że Zeffix /lamiwudyna/ to lek, od którego powinno się odchodzić, ponieważ powoduje mutację wirusa.

#9 2015-01-06

MagdalenaGdynia
Moderator
Reputacja :  [+ 32/ -12 ]

i dobrze wyczytałaś img/smilies/smile ale tak jak napisała Bogusia w pierwszym rzucie stosuje się interferon chyba, że są przeciwskazania do jego podania. Jeśli terapia interferonem nie poskutkuje i wiremia dalej jest wysoka lub była niska a się zwiększa przechodzi się na analogi i tutaj już niekoniecznie na wstępie stosuje się Zeffex, można podać inne analogi img/smilies/smile

Witaj na forum img/smilies/smile

#10 2015-01-06

beatawlkp
Oldboy

Dzięki za odpowiedź. A jak to jest z tą wiremią, ile to jest dużo. Ja ostatnio miałam 8,8x10 3  IU/ml. Jeszcze tego nie łapię. I do tego zastanawiam się jak to jest, że od kiedy się dowiedziałam, że jestem chora tj. od 2010 r. regularnie co pół roku robię próby wątrobowe i usg jamy brzusznej. Zawsze wszystko było prawidłowo. Jak teraz w grudniu zrobiłam elastografię to wynik mnie powalił - miąższ wątroby wykazuje sztywność F2 wg skali Metavir.
W 2008 miałam usuwany wyrostek i myślałam, ze wtedy mnie zarażono, ale czy od tego czasu już tak mocno wątroba mogła się osłabić.

#11 2015-01-06

beatawlkp
Oldboy

Poza tym, dobrze, ze znalazłam to forum, jakoś psychicznie lepiej się poczułam.

#12 2015-01-06

Jutrzenka12
Weteran
Reputacja :  [+ 7/ -0 ]

No, niestety czasami może tak wątroba się osłabić :(Wiem to z autopsji. Na szczęście sama się potrafi zregenerować i na tym bazuj. Inaczej się zamartwisz:) Organizm lepiej się regeneruje beż stresów, a szczególnie właśnie wątroba nie lubi stresów. To takie moje zdanie.

#13 2015-01-06

beatawlkp
Oldboy

I jeszcze dwa pytanka:
1. Czy z F2 można wrócić na F1?
2. Jak wzmocnić własna wątróbkę?
Możecie polecić jakieś zioła, witaminy?

#14 2015-01-07

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

1. Można
2. Przede wszystkim nie szkodzić. Nie nadużywać alkoholu i paracetamolu. Z ziółek znam tylko ostropest plamisty ale zdania są podzielone.

Ostatnio edytowany przez Bogusia (2015-01-07 )

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

• Index
  •  » POZNAJMY SIE
  •  » prosba o wskazówki w leczeniu dla rozpoczynających leczenie

Stopka forum