Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2014-07-14

Krzys
Poczatkujacy uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

b. wysoka wiremia i próby

Witam, prześledziłem forum, mój nietypowy przypadek jest nieco odosobniony.
Leczyłem (badałem) sie na małopłytkowość u hematologa ok 100tys (w ostatnich miesiącach 2013 ciągle w dół), i po drodze biochemia wyszła mocno zawyżona, ALT ok 300 ASPAT ok 180, potem (początek grudnia 2013) u rodzinnego HBS+. Inne wyniki ok.
Na oddz. zakaźnym - ok 1,5 mies później - dalsza progresja w/w, GGTP w okolicach górnej granicy i powyżej, bilirubina w normie, USG wątroby ok, śledziona powiększona, drogi żółciowe poszerzone, wiremia powyżej granicy detekcji >1mld (liczba kopii >3,4 mld).
Biopsja narazie wykluczona, tomografia czerwiec/lipiec, a od końca lutego 2014 BARACLUDE 0,5mg, jak na polskie warunki tempo ekspresowe img/smilies/smile.
Mam 35 lat i zarażony jestem być może od dzieciństwa, ogólnie czuje sie dobrze, choć w ostatnich miesiącach jakby nie w formie, może psychika robi swoje, do niedawna sport czynnie, w miare zdrowy tryb życia, bardzo skromnie z alkoholem, objawy raczej znikome, może nie powiązane z tym, ale spadające płytki pewnie już są...
Przez miesiąc od wizyty na oddziale do rozpoczęcia kuracji dieta z ziółkami i sumplementami (ostropest, olej z wiesiołka, omega 3, kwas alfaliponowy, cynk, hepatamax, esselive max, selen), biochemia sie nieco poprawiła, ale pani dr nie zaleca w początkowym okresie brania leku, więc odstawiłem częściowo (chyba po wit B mocz nieco zżółk ale to tylko domysły, wyniki moczu ok, choc 15 lat temu przebyłem kłębuszkowe zapalenie nerek).
Gastroskopia nie wykazała żylaków przełyku, jedynie: ( linia Z nieregularna położona na górnej granicy fałdów żołądkowych, wpust oglądany od strony przełyku bzm w inwersji nieszczelny).
Wiremia z końca maja po czterech miesiącach entekawiru: 770tys (liczba kopii >2mln), znaczny spadek, ale ALAT, ASPAT za to w górę 370 i 150, płytki minimalnie w dół, 65tys (ręcznie ok 100tys).
Hematolog narazie bada, hepatolog przepisuje lek i twierdzi że być może taka reakcja organizmu, lek działa mimo wszystko wiremia jeszcze spora.
Odżywiam się teraz w miarę zdrowo, zero alkoholu, nie smażone (raczej duszone), mniej słodyczy, sporo warzyw i owoców, nabiału nie unikam, oczywiście schudłem bo z natury jestem szczupły i wysoki a lubiłem dobrze zjeść, Esseliv Max 1800/dz, ostropest dwie łyżeczki/dz (tylko czy to czasem nie podnosi prób przy dysfunkcjach dróg żółciowych? - ostropest wzmaga wydzielanie żółci), hepatil, reszta pokończyła się i się zastanawiam co jest mi potrzebne...
Ok 25 lipca będzie opis TK jamy brzusznej z kontrastem, zapewne dowiem się więcej...
Mam pytania:
1.Ile potrzeba czasu aby wychodować tyle wirusa, i czy takie wyniki ewidentnie świadczą już o uszkodzeniu wątroby ?
2. Czy próby zejdą jeszcze do prawidłowego poziomu przy słabej bądź nawet zerowej replikacji?
Czy za poprawą w/w pójdzie produkcja płytek?
Z góry dziękuje za info z podobnymi przykładami i sugestiami img/smilies/smile

#2 2014-07-14

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Re: b. wysoka wiremia i próby

Witaj Krzys. Rozumiem,że w grudniu wykluczono ostre WZW typu B, co miało potwierdzenie z badaniach przeciwciał anty HBc. Czy masz HBeAg dodatnie?. Rozumiem też,że wykluczono inne choroby wątroby. Uważam,ze jak tylko unormują się transaminazy, to powinieneś zrobić Fibroscan. W tym momencie,z wysokim stanem zapalnym, może dac fałszywy obraz.Spadek wiremii po 4 m-cach leczenia jest moim zdaniem dobry.Zanim odpowiem na Twoje pytania,chciałabym napisać,ze nie powinieneś pić alkohou WCALE.
Teraz,czy takie wyniki świadczą o uszkodzeniu wątroby-mogą.
Przy dalszej terapii transaminazy powinny unormować się i wiremia powinna systematycznie spadać. Produkcja płytek, jeżeli nie brać pod uwagę ostatniego wynku, jest niska ale nie jest dramatycznie niska. Moim zdaniem ,też z czasem powinna wzrosnąć. Ale proces ten moze zabrać trochę czasu. Jakkolwiek, to widać,że jesteś w dobrych rękach. Zażywaj regularnie Baraclude, nie opuszczaj dziennych dawek i walcz. Trzymam kciuki. Raz jeszcze witaj na foum.

Ostatnio edytowany przez Bogusia (2014-07-14 )

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#3 2014-07-14

chaos87
Weteran
Reputacja :  [+ 16/ -1 ]

co do płytek podziele się moimi doświadczeniami, biore baraclude 4 lata ponad, spadek wiremi masz znaczny jak na 4 miesiące brania kontynuuj dalej, ostatnio przeglądając wyniki swoje czekając na  wizyte u Pani dr zauwazylem prawidłowośc u mnie najpierw mialem 137 potem 155 180 ostatnio 230 tysięcy kolejne badania odstepy 6 miesięcytez mnie zastanowiło czy to może mieć wpływ że wątroba się regeneruje i chyba na to wygląda,bierz nadal myśle że enzymy też spadną z czasem

#4 2014-07-14

piotr73123
Weteran
Reputacja :  [+ 1/ -0 ]

Podlacze sie pod ten watek.
Po 12 tyg.leczenia antygen hbs ilosciowo spadl u mnie z 19000 el/ml do 54 el/ml.
Czy wedlug Was jest to dobry wynik czy nie?wiem ze wymagany jest spadek o jakas wartosc bo inaczej przerywa sie leczenie.jak to jest?

#5 2014-07-14

raf
Weteran
Reputacja :  [+ 2/ -10 ]

Piotr73123 z tego co się zdążyłem zorientować o hbs to idealny wynik.
Z 19 tyś. do 54 sztuk super.
Oby tak dalej.
Piotr jakim lekiem traktujesz swojego hbv ?

Ostatnio edytowany przez raf (2014-07-14 )

#6 2014-07-14

piotr73123
Weteran

No obys mial racje.ja juz nie wiem.odkad go biore mam podwyzszony alat 100 bilirubina juz ponad 3.wiec nie jestem zachwycony.biore baraclude 0.5 mg.

#7 2014-07-15

Krzys
Poczatkujacy uzytkownik

HBeAg (+)
anty-HBe (-)
anty-HCV (-)
Lekarze raczej nie mieli wątpliwości że to przewlekłe HBV, być może okresowe ostre zapalenie. Wcześniej nigdy tego nie monitorowałem więc nie mam jak się odnieść.
Myślę że TK pokaże jak wygląda moja wątroba i okolice, morfologia poza w/w jest przyzwoita a objawy są mocno nieswoiste może niepowiązane, fibroskan faktycznie zafunduje sobie jak transaminazy się uspokoją, ogólnie jem zdrowo, choć ciężko wyeliminować pewne przyzwyczajenia jak kawa z herbatnikami img/smilies/wink, sport jedynie basen raz w tygodniu, ostatnie miesiące bawię sie w remonty + praca, to ruchu mam aż za nadto...
Będe monitować co i jak, zawsze to jakaś baza wiedzy, a lekarze nie są zbyt rozmowni...
Pozdrawiam ciepło

#8 2014-07-15

Bogusia
Weteran

Dlaczego chcesz wyeliminować kawusię?

Kawusia ma dobry wpływ na wątrobę.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#9 2014-07-15

chaos87
Weteran

Dobra jest nba wątrobe ma kwasy polifenolowe natura;lne antyoksydanty odtruwające wątrobe:), szkodzi na żołądek jak ktoś ma wrzody

#10 2014-08-07

Krzys
Poczatkujacy uzytkownik

Odebrany wynik TK przed i po podaniu kontrastu dożylnie:
Nadprzeponowe segmenty obu płuc bez zmian ogniskowych, jamy opłucnowe wolne.
Wątroba w linii środkowo-obojczykowej do 135mm, o obniżonej densyjności - jak w przypadku rozlanego uszkodzenia miąższu, dyskretnie zaznaczone drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe w zakresie lewego płata.
Pęcherzyk żółciowy gładkościenny, bez widocznych złogów w świetle, PZW nieposzerzony.
Poszerzona żyła wrotna do ok. 17mm, żyła śledzionowa do ok. 14mm, żyła krezkowa do 12,5mm - cechy nadciśnienia wrotnego.
Śledziona powiększona o wymiarze dwubiegunowym do ok. 145mm. W sąsiedztwie jej wnęki zaznaczone naczynia krążenia obocznego.
Trzystka bez widocznych ewidentnych zmian ogniskowych, głowa o wymiarze do 27mm, trzon trzustki do ok. 16mm, ogon osiąga szerokość maks. do ok. 32mm.
Nadnercza obustronnie nieposzerzone.
Nerki bez cech kamicy i zastoju w zakresie UKM oraz innych patologi.
Aorta brzuszna i jej rozgałęzienia prawidłowo zakontrastowane, prawidłowej szerokości.
Duża ilość mas kałowych w jelicie grubym oraz treści jelitowej w jelicie cienkim- pętle jelitowe nie do oceny w TK.
Poza tym nieliczne drobne węzły chłonne okołoaortalne i okołokawalne.
Niewielkie zmiany zwyrodnieniowo-wytwórce kręgosłupa z obniżeniem przestrzeni m-k na poziomie L5-S1.
Wnioski:
Cechy nadciśnienia wrotnego, powiększenie śledziony.

Zwyrodnienie mam już od dawna, hemoroidy (zakrzep przyodbytniczy) faktycznie się jakieś 2, 3 razy pojawiły po czym się wchłonęły po czopkach i Diohespan max, ogólnie mam tendencję do zaparć to pewnie też ma duży wpływ.
Za wesoło nie jest ale czy już kiepsko?

#11 2014-08-07

Bogusia
Weteran

Kris, gastroskopia nie wykazała u Ciebie żylaków przełyku, a to jest bardzo dobry znak. Nawet jeżeli masz cechy marskości wątroby, to mogą to być dopiero początki. Sama marskośc też ma fazy, też ma odpowiednie etapy i też ma szanse regeneracji. Dlatego myślę,ze powinieneś koniecznie zbadać samą wątrobę. Jeżeli odpada biopsja, to nieinwazyjny Fibroscan. Na pewno będziesz mieć konsultacje i rozmowy z lekarzem prowadzącym i na pewno zajmie się on Tobą odpowiednio. Dbaj o siebie, unikaj wysiłku fizycznego, unikaj zbędnych leków ,obciażających watrobę i być może wspomnij lekarzowi o odpowiedniej diecie. Co uważa powinieneś dodać a co eliminować. Zero,zero, zero alkoholu. Zacząłeś leczenie i bądź dobrej myśli. Proces odnowy zabierze trochę czasu ale przy odpowiedniej opiece medycznej i Twoim podejściu-jest możliwy. I nie, nie jest już kiepsko.
Trzymaj się dzielnie i dbaj o siebie.

#12 2014-08-07

wyimaginowana
Weteran
Reputacja :  [+ 5/ -0 ]

Bogusiuuu,odczytaj proszę moją wiadomość prywatną,to ważne:(

#13 2014-08-07

nikoleta
Weteran
Reputacja :  [+ 2/ -103 ]

Ostrzeżenia: 6

w tym wieku POCzatki marskości, to się już w głowie nie mieści a człowiek tu dziecko w drodze myślę że to było w moim przypadku nie odpowiedzialne choroba śmiertelna a tu dziecko

#14 2014-08-07

olik
Weteran
Reputacja :  [+ 6/ -0 ]

Dziewczyno nie mozna cie czytac I sluchac. Kris nie ma marskosci..a nawet jesli sa to poczatki mardkosci to bogusia wytlumaczyla REALNIE co trzeba zrobic.a ty o smierci!!!!! Przestan pisac takie pierdoly I pomysl ze piszesz to w watku osoby ktora ma takie a nie inne wyniki.przestan siac panike....ja pie....nie mozna cie sluchac juz.kris sie leczy.zastanow sie co piszesz prosze cie.i na jakim watku.

#15 2014-08-07

bohen
Weteran
Reputacja :  [+ 3/ -8 ]

A wy sie dziwicie ze ja pojechalem a ona takie rzeczy wypisuje trzymaj sie gosciu bedzie tak jak Bogusia pisze

#16 2014-08-07

Bogusia
Weteran

nikoleta napisał(a):

w tym wieku POCzatki marskości, to się już w głowie nie mieści a człowiek tu dziecko w drodze myślę że to było w moim przypadku nie odpowiedzialne choroba śmiertelna a tu dziecko

Pozwólcie,że wyrzucę z siebie.
Jest to potrzebne zanim komentarze tego typu, jak powyżej, zrobią więcej szkody niż pożytku.
NIE MOŻNA TYLKO BRAĆ.
Forum polega na wzajemnym wspieraniu się. Dostaniemy jakąś informację i potem podajemy dalej. Jak pisze ktoś z prośbą o pomoc-to pomagamy. Oddajemy to,co otrzymaliśmy. Mam już powoli dość zapełnionej skrzynki pytaniami, które padły na forum. Proszę ,piszcie na prywatne skrzynki listy natury prywatnej. I tylko prywatnej. Jestem chora,obecnie i nie zaglądam regularnie na forum. Zreszta napisałam to. Czy myślicie,że odpisano: "Trzymaj się? Szybkiego powrotu do zdrowia?". Nie. Pierwszy moment mojego zajrzenia na forum i skrzynka znów pełna pytań. I to nawet nie prywatnych. Nie można tylko brać, ludzie.Skąd u Was taki egocentryzm? To jest darmowe forum a nie zobligujący do udzielania informacji punkt.
Pomyślcie,proszę o osobie, pod której listem wpisujecie swój komentarz. Przestańcie myśleć tylko o sobie. Jak chcecie pisać o swoim tragicznym życiu-załóżcie sobie blog. Tutaj wymieniamy się informacjami, wspieramy i jesteśmy dla siebie ludzcy. Egoizm tutaj nie ma miejsca. Proszę Was. Takie postawy robią wielkie szkody. Wystarczy pomyśleć tylko o drugim człowieku. Tylko tyle. Przepraszam za wyładowanie się ale jestem na mocnych sterydach i nerwica jest skutkiem ubocznym.img/smilies/smile Przepraszam raz jeszcze ale myślę,ze należało to powiedzieć. Bez obrazy. Jak dorośli. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i przepraszam jeśli rzadziej pokazuję się. Krzys, jesteś w dobrych rękach. Jesteś leczony. Jesteś na dobrej drodze. Trzymaj się chłopie i nawet niech Ci nie przychodzi do głowy żadne dołowanie.

Ostatnio edytowany przez Bogusia (2014-08-07 )

#17 2014-08-07

bohen
Weteran
Reputacja :  [+ 3/ -8 ]

Trzymaj sie
Bogusia zdrówka!!

#18 2014-08-07

piotr73123
Weteran

Bogusiu.duzo zdrowia.

#19 2014-08-07

nikoleta
Weteran
Reputacja :  [+ 2/ -103 ]

Ostrzeżenia: 6

Bogusiu zdrówka. Wiem że ta długą wypowiedź tyczyła się mnie tylko po co takie gadanie że z tym można funkcjonować żyć wcale nie się tylko pociesza jestem w szpitalu mam dużymi literami napisane wzwb na CZERWONO OBOK KOBIETY W CIĄŻY mam wrażenie się boją że się zaraża to gównozniszczyło życie mi i wam wszystkim i prawda jest taka że o normalnym zdrowym spokojnym i długim życiu nie ma co myślec to zjada pomału w ukryciu i taka prawda na to nie ma leku a leki raczej nie pomagają skoro ludzie na to odchodzą i taka jest prawda bez wątroby żyć nie idzie nie ma co się oszukiwać

#20 2014-08-07

olik
Weteran

Prosze cie nikoleta opusc to forum.nie zrozumialas ANI JEDNEGO slowa bogusi.przestan pieprzyc glupoty.
Zaloz bloga.przestan tu ciagle tragizowac. Dosyc juz tego twojego czarnowidztwa.wszyscy mamy ta sama chorobe.przestan uswiadamiac qszystkich ze zaraz za chwile nas azlag trafi.

Bogusiu umknelo mi gdzies twoj wpis ze jestes chora..mam nadzieje ze juz lepiej.nie wiedzialam..zycze  zdrowka

Ostatnio edytowany przez olik (2014-08-07 )

#21 2014-08-07

chaos87
Weteran

a ja pwoeim że mam 27 lat najprawdopodobniej od urodzenia wirusawątrobe w dobrym stanie dobre wyniki i wcale nie myśle że mnie to zje.. jestem na terapii nie mam go we krwii i prędzej umre na coś innego niż wzw B , po co mam wpadać w paranoje?Wielu przeżywalo z wirusem całe życie nie musi odrazu kogoś zniszczyć..

#22 2014-08-07

chaos87
Weteran

Ludzie naprawde mają większe dramaty problemy choroby niż wzw..

#23 2014-08-07

olik
Weteran

Ja mam 35 lat.watroba jak u zdrowego.nie leczylam sie.nie wiem jak dlugo ten stan bedzie trwal ale wierze.....

#24 2014-08-07

MagdalenaGdynia
Moderator
Reputacja :  [+ 32/ -12 ]

moim większym problemem (serio) od wzw jest to, gdzie będziemy mieszkać po narodzinach dziecka bo na razie czeka nas "mostówka" xD czyli przypał img/smilies/big_smile

#25 2014-08-08

Bogusia
Weteran

Dziękuję,kochani.img/smilies/smile

Stopka forum