Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-10-25

krzysiek1985
Weteran
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Witam. Wczoraj dolaczylem do grona WZW B

Witam.Jestem tu nowy. Mam 32 lata i jak mozna wyczytac po nicku mam na imie Krzysiek. Wczoraj dowiedziałem się że posiadam antygen hbs. Póki co wiem tylko tyle i teraz czekam na jakieś dwa tygodnie dalsze wyniki badań które może coś więcej mi powiedzą. Chciałbym się z wami podzielić swoimi uczuciami bo wy pewnie już przez to przechodziliscie. Gdy lekarz mi powiedział że jestem zakazany WZW  B to po czułem się jakby zapadł ba mnie jakiś wyrok. WZW jest dla mnie czymś nowym i niezrozumialym. Nie wiem co mam sobie myśleć A czytają Internet w głowie zostają mi tylko że źle i smutne informacje. Mam wrażenie jakby mój świat się zawalił. Tak naprawde bie wiem kiedy moglem sie zarazic bo jestem szczpiony od 2010 roku albo i eczesniej teoche. W 2012 mialem robione badania antygen hbs i byl negatywny. Nie wiec czemu teraz wyszedl pozytywny. Czy jest możliwość zebym byl zarazony przed szczepionka ale nie wychodzilo  to wczesniej w badanaich tylko teraz sie ujawnil ten antygen hbs? Dzieki za odpowiedź i rozmowę która może uda mi się tutaj otrzymać. Pozdrawiam

#2 2017-10-25

Jola39
Weteran
Reputacja :  [+ 1/ -0 ]

Re: Witam. Wczoraj dolaczylem do grona WZW B

Witaj,nie załamuj  się  ja mam od 20 lat stwierdzony hbs. Musisz  teraz zgłosić się że skierowaniem  do poradni WZW ja zgłosiłam  się dopero po 20 latach tam zrobia  Ci badania dna  ilościowo  czy masz aktywnego wirusa czy jesteś nosicielem.

#3 2017-10-25

krzysiek1985
Weteran

Dzieki. Za pocieszenie. Moja krew badają bo wyszło mi to przy okazji krwiodawstwa i mają za dwa tyg przyjść do mnie jakieś wyniki poczta i wtedy mam się zgłosić do lekarza.

#4 2017-10-25

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 74/ -2 ]

Witaj na forum. Czy obecność antygenu HBsAg jest potwierdzona?

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#5 2017-10-25

krzysiek1985
Weteran

Cześć. Tak w dwóch niezależnych badaniach. W medycynie pracy mam antygen hbs wykryto.

#6 2017-10-25

Bogusia
Weteran

A gdzie robiłeś badania, w których wyszedł brak antygenu HBsAg w 2012 roku? Może ten wynik był zakłamany? Może już wtedy miałeś ten antygen? Może miałeś zanim zaszczepiłeś się?

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#7 2017-10-25

krzysiek1985
Weteran

W 2012 i 2015 miałem medycynę pracy i wtedy nie miałem antygenu bo jakbym miał to bym to wiedział przecież. Dopiero teraz mi wyszło przy medycynie pracy że mam antygen hbs i przy okazji kilka dni później oddałem krew i tam też wyszło że mam wzw B. Niestety nic więcej mi nie powiedzieli. Nie wiem co jestem że mną. Czy to ciężko stan czy nie. Na badaniach medycyny pracy mam jeszcze tylko wynik przeciw ciała aktu hbs <2.

#8 2017-10-25

free_man
Moderator
Reputacja :  [+ 38/ -0 ]

Cześć. Czy wtedy pracowałeś na tym samym stanowisku? Możliwe że wtedy w ogóle Ci tego nie zbadali? Chyba że masz wynik z tamtych badań...
Pozdrawiam. Nie martw się, będzie dobrze :-)

#9 2017-10-25

krzysiek1985
Weteran

Pracowałem na tym samym stanowisku. Z 2012 mam wyniki i tam jest to zbadane A wyników z 2015 nie mam ale na chłopski rozum wydaje mi się że jak miałem to badanie robione w 2012 i 2017 to w 2015 też pewnie było. W pracy opiekuje się ludźmi więc myślę że badają zawsze antygen hbs.

#10 2017-10-25

krzysiek1985
Weteran

Interesuje mnie jedną kwestią. Czy mogłem być narażony np jako dziecko i dopiero teraz mi to wykryto? Jak to jest z tym antygejem hbs. Może być w organizmie gdzieś ukryty siedzieć i nie wychodzić na badaniach?

#11 2017-10-25

Bogusia
Weteran

Istnieje rzadka forma HBV, nazywa się po angielsku occult hepatitis B (OHB), gdzie mamy do czynienia z brakiem antygenu HBsAg ale z obecną wiremią HBV DNA. Ale to należy do rzadkości. Raczej stawiałabym na błąd w testowaniu. Ponowny test, w innym laboratorium, lub bardziej kosztowne badanie na wiremię (HBV DNA) rozwiałoby prawdopodobnie szybko wątpliwości. Ale po co masz płacić za to ze swojej kieszeni? Zaczekaj i dostaniesz skierowanie na te i inne ( HBc total) badania z NFZ.

Ostatnio edytowany przez Bogusia (2017-10-25 )

#12 2017-10-25

krzysiek1985
Weteran

Ale wczoraj z dwóch różnych źródeł dostałem informacje że mam wzw B więc to nie może być błąd.

#13 2017-10-25

krzysiek1985
Weteran

A czy jest gdzieś jakiś taki słownik który objaśnia mi różne pojęcia? Co to jest przewlekle spalenie A co to ostre A co zobacz że ktoś jest npsicielem? Ludzie mówią o jakiś zdrowych nosicielach itp A ja kompletnie nie wiem co się czym od siebie różni. Byłbym wdzięczny za pomoc.

#14 2017-10-26

krzysiek1985
Weteran

Może ktoś się odezwać? Jakiś mi raźniej jak mam z kim porozmawiać bo czuje się lekko samotny w temacie wzw

#15 2017-10-26

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 45/ -5 ]

Zdrowy nosiciel to osoba która ma dodatni antygen HBs ale hbv dna jest negatywne lub bardzo niskie, wątroba zarówno na usg jak i w Fibroscanie jest bez zmian czy włóknienia, alat cały czas w normach.
Nie załamuj się, obecne leki dają wyleczenie w kilku procentach przypadków, natomiast w  większości przypadków potrafią zatrzymać włóknienie wątroby (czasem też znacznie cofnąć) i obniżyć ryzyko hcc. Nowsze i skuteczniejsze leki na rynku to wg specjalistów kwestia kilku lat, ostatnio ten temat ruszył dosyć mocno w badaniach.

Ostatnio edytowany przez sorte (2017-10-26 )

#16 2017-10-26

krzysiek1985
Weteran

Dzieki za odpowiedz. Kazdy kto cos mowi madrego bardzo mi pomaga. Alat mialem 56 a norma 40 w badaniu. Nie wiem jaki mam alat. Bilirubina 1.78 norma 1.20. A ktoś się orientuję jak wygląda sprawa z terminami w Warszawie. Czekać na badania z nfz czy lepiej fibroscan i usg zrobić prywatnie? Nie wiem czy mi zrobią te badania co mówi Sort bo krew moją poszła do dalszych badań z krwiodawstwa. Powiedzieli mi tam że zrobią bardziej szczegółowe i dadzą mi znać. Czy jakieś skutki męskości wątroby byłbym w stanie sam zauważyć w życiu codziennym? Pogadam już w paranoję chyba.

#17 2017-10-26

Ozal
Weteran

Najlepiej zrobic fibroscan prywatnie, zeby sprawdzić w jakim stanie jest wątroba. To daje taki spokój ducha jeżeli chodzi o oczekiwanie na kolejne badania. U nas w poradni nie robią fibroscanu ani biopsji nawet dla nowych pacjentów jeżeli inne wyniki sa ok.

#18 2017-10-26

krzysiek1985
Weteran

Aha. Czyli lepiej od razu sobie ohmgarne gdzie w Warszawie mogę zrobić sobie to badanie. A czy wyniki mi coś powie czy będę musiał iść do lekarza na interpretacje wyniki?  O masz na myśli mówiąc u nas w poradni?

#19 2017-10-26

Ozal
Weteran

W poradni w Gdańsku tzn. miałam na mysli szpital. Wynik mozna bez problemu zinterpretować samego bo skala jest od F0 do F4. Problemem jest to, ze jest to drogie badanie, kosztuje ok 300 zł i ukazuje stan wątroby. W związku z tym, ze wirus ma zły wpływ na wątrobę to dla mnie było to najważniejsze, aby sprawdzić czy zrobił jej jakaś krzywdę przez sługi okres. Jeżeli jesteś cierpliwy zawsze mozesz poczekać na badania w szpitalu lub poradni bo moze w Warszawie maja inna politykę i zrobią biopsje, ale niech tutaj wypowiedzą sie mądre głowy, które sa na forum 😊😊 Na razie sie nie stresuj, na pewno bedzie dobrze! Warto poczytać inne wątki, które dodają otuchy.

#20 2017-10-26

krzysiek1985
Weteran

Czytam inne wątki. Te 300zl to nie fortuna w porównaniu do zdrowia. Zrobię to badanie prywatnie i to może coś pokaże czy jest dobrze czy źle. A dalej zobaczymy. Człowiek się niestety od razy załamuje i nie wie co że sobą zrobić.

#21 2017-10-26

Ozal
Weteran

Znam to uczucie. Akurat ja nie jest nosicielką, ale bliska mi osoba jest i myślę, że bardziej mnie to dołuje niż jakby to mnie spotkało. Tak czy inaczej w końcu przywykniesz do tej myśli...od czasu do czasu włączy się jakieś smutne myślenie, a potem dalej wróci rzeczywistość img/smilies/smile

Moim zdaniem to najważniejsza jest kontrola. Na świecie jest wiele osób, które mają PWZW ale nawet o tym nie wiedzą i żyją normalnie bez żadnych dolegliwości i problemów z wątrobą, a Ty masz przewagę, że o tym wiesz i możesz kontrolować. Jeżeli wiremia będzie wysoka otrzymasz leki i dzięki nim Twoja wątroba będzie bezpieczna img/smilies/smile

#22 2017-10-26

Ozal
Weteran

sorte napisał(a):

Zdrowy nosiciel to osoba która ma dodatni antygen HBs ale hbv dna jest negatywne lub bardzo niskie, wątroba zarówno na usg jak i w Fibroscanie jest bez zmian czy włóknienia, alat cały czas w normach.
Nie załamuj się, obecne leki dają wyleczenie w kilku procentach przypadków, natomiast w  większości przypadków potrafią zatrzymać włóknienie wątroby (czasem też znacznie cofnąć) i obniżyć ryzyko hcc. Nowsze i skuteczniejsze leki na rynku to wg specjalistów kwestia kilku lat, ostatnio ten temat ruszył dosyć mocno w badaniach.

Sorte, a co to znaczy bardzo niskie HBV DNA? Poniżej 2000?

#23 2017-10-26

krzysiek1985
Weteran

Boję się że mija wątroba już może być w złym stanie. Nie wiem ile czasu wirus robi mi pierdzielnik z wątroba. To że wiem o wirusie to akurat dobrze bo mogę mieć to pod kontrolą. Teraz się przejmuje stanie wątroby czy jest z nią ok czy nie.

#24 2017-10-26

Ozal
Weteran

Na pewno tak nie jest! img/smilies/smile Dużo osób ma wątrobę jak niemowlak img/smilies/smile Zadbaj teraz o zdrowe i zbilansowane odżywianie i odstaw alkohol img/smilies/smile

Osobiście polecam ten wątek:
http://wspoplnotawzw.p2a.pl/viewtopic.p … 56&p=3

To jeden z moich ulubionych.

Ostatnio edytowany przez Ozal (2017-10-26 )

#25 2017-10-26

krzysiek1985
Weteran

Od razu tak robię. Chce być jak najdłużej dla rodziny. Mam małe dziecko. Tyle szczęścia w domu A mój świat legł w gruzach. Od czerwca regularnie ćwiczyłem na siłownię więc nie jadłem syfu za dużo i ogólnie było więcej robione dla zdrowia. Martwi mnie tylko wynik alat 56 bo norma do 40.

Stopka forum