Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#26 2017-08-28

Hanna01
Poczatkujacy uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Re: analogi?pomóżcie...

Witajcie img/smilies/smile Mąż od piątku bierze tenofovir ( viread). Wszystkich doświadczonych w tym temacie proszę o radę, jakie badania  powinien cyklicznie robić ( związane z działaniem leku). Alaty jeszcze przed terapią miał w normie ok 35-30. Jedyny problem to progres zmian w wątrobie. wiremia tak jak pisałam delikatnie powyżej 2000, ale postęp włóknienia pewnie skłonił lekarzy do wprowadzenia analogu. Czy viread bezpiecznym lekiem jak sądzicie? Z góry wszystkim dziękuję za rady.

#27 2017-08-28

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Mój partner na Vireadzie jest już 7 lat. Żadnych problemów.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#28 2017-08-28

Ozal
Weteran

Witam,
przepraszam, że wtrącam się w cudzym wątku, ale mam pytanie o te stany zapalne. Czy tylko biopsja je ukazuje? Bo ja chyba byłam w błędzie myśląc, że stan zapalny jest wtedy kiedy próby nie są w normie...  Czyli może być tak, że próby w normie, wiremia niska, a włóknienie może postępować?

#29 2017-08-28

Bogusia
Weteran

U niektórych osób może tak dziać się. Szczególnie,gdy mowa o niewielkim stopniu. Dlatego wynik fibroskanu/biopsji jest najważniejszym wymiernikiem stanu wątroby, nie same transaminazy.One pomagają w ocenie, szczegolnie gdy są podniesione ale nie opieramy się wyłącznie na nich, gdy są w normie.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#30 2017-08-28

Ozal
Weteran

Bogusia napisał(a):

U niektórych osób może tak dziać się. Szczególnie,gdy mowa o niewielkim stopniu. Dlatego wynik fibroskanu/biopsji jest najważniejszym wymiernikiem stanu wątroby, nie same transaminazy.One pomagają w ocenie, szczegolnie gdy są podniesione ale nie opieramy się wyłącznie na nich, gdy są w normie.

Dziękuję Bogusiu za odpowiedź. Mam wrażenie, że czym więcej czytam tym mniej wiem img/smilies/smile I tylko jeden cytat mam w głowie, że przy kontrolowaniu nic złego się nie wydarzy img/smilies/smile

Ale jeżeli tak się dzieje to nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa: wiremia jest niska, transaminazy w normie a stan zapalny niszczy wątrobę to jak to ma się do działania analogu, który zbija tylko wiremię, a nie stan zapalny?

#31 2017-08-28

Bogusia
Weteran

Na zasadzie naczyń połączonych.img/smilies/smile
Zbija wiremię, która przyczynia się do powstania i utrzymywania stanu zapalnego. Zbija i UTRZYMUJE niewykrywalną bądź na bardzo niskim poziomie. To że obecnie mamy niską, nie oznacza,ze taka była rok,3,5 lat temu (gdy nie monitorowalismy). Poza tym, istnieją przypadki, gdzie niska wiremia może też być bardzo niekorzystna.Stąd mowa np. o ryzyku nowotworu przy niektórych rodzajach genotypów, czy mutacjach wirusa. Ciągle uczymy się wszyscy i poznajemy. Na dzień dzisiejszy wiemy,ze mamy monitorować i wyłapywać. Jak bedziemy tego pilnować, to zwiększamy szanse wczesnego wykrycia zmian i leczenia.

#32 2017-08-28

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 38/ -2 ]

wiremia lubi "skakać" u mnie przykładowo w przeciągu paru miesięcy była zmiana z 5000 na 500 IU. Można nie wychwycić tych skoków robiąc wiremie raz na rok czy pół roku, dlatego bierze się inne parametry pod uwagę, jak np włóknienie, które tak szybko się nie zmienia.

Bogusia: a jak u Twojego partnera parametry nerek na Vireadzie ? Też w normach ?

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#33 2017-08-28

Bogusia
Weteran

Tak. Wszystko w normie. img/smilies/teu45

#34 2017-08-29

sorte
Weteran

elegancko img/smilies/smile a badacie z ciekawości spadek HBsAg ilościowego ? bo to że spada po tylu latach na analogu to raczej pewne, kwestia tylko jak szybko, zazwyczaj spadki są niewielkie ale stałe.

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#35 2017-08-29

Bogusia
Weteran

Niestety, nie.

#36 2017-08-29

Ozal
Weteran

Dziekuje bardzo za konkretne informacje. Jakiś czas temu sie uspokoiłam, ze jak fibroscan dobry, próby w normie i wiremia niska to nic złego sie nie dzieje...ale chyba nie do końca tak jest czytając posty rożne. A czy skoro na analogach spada powoli hbsag ilościowy to szanse na wyzbycie sie antygenu istnieją? Istnieje taki przypadek 😊?

#37 2017-08-29

ozi
Weteran
Reputacja :  [+ 26/ -18 ]

Po kilkuletnim braniu analogu bywają przypadki utraty antygenu, ale to rzadkość, na poziomie 1%. Takie przypadki zdarzają się nawet u mnie w zakaźnym białostockim były takie przypadki. Poza tym nie zawsze antygen spada liniowo przy braniu analogu. Wręcz u niektórych rośnie. Nie wiem z czego to wynika.

#38 2017-08-30

sorte
Weteran

Statystki mówią trochę więcej niż jeden procent, w mojej poradni było to kilka procent w przeciągu chyba 8 lat, ale większość tych osób brała wcześniej także interferon. Zazwyczaj spadek na analogach jest ciągły ale powolny. Wg symulacji (bo nikt tak długo jeszcze nie brał analogu) to prawie każdy kiedyś utraci hbs ale jeśli liczyć tylko na analog to może to zająć 15-25 lat, wcześniej będą inne terapie w których analog będzie tylko jednym z elementów.

Ostatnio edytowany przez sorte (2017-08-30 )

#39 2017-08-31

Ozal
Weteran

Ta choroba nie ma takiego stałego schematu i to chyba jest najbardziej irytujące...U kazdego wszystko inaczej przebiega i niektórzy maja szczęście a inni nie...

#40 2017-08-31

sorte
Weteran

Ozal: są choroby które mają zawsze definitywnie stały schemat i nie ma tam spontanicznych wyleczeń, więc nie mamy aż tak źle img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez sorte (2017-08-31 )

#41 2017-09-01

Ozal
Weteran

sorte napisał(a):

Ozal: są choroby które mają zawsze definitywnie stały schemat i nie ma tam spontanicznych wyleczeń, więc nie mamy aż tak źle img/smilies/smile

No w sumie racja 😊

Stopka forum