Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-08-23

Hanna01
Poczatkujacy uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

analogi?pomóżcie...

Witajcie!Mój mąż został zdiagnozowany ( zupełnie przypadkowo jak pewnie większość ) WZW B w 2008. Zrobiona wtedy biopsja wykazała zerowy stopień włóknienia i zapalenie pierwszego stopnia. Alat i Aspat w normie. Z biegiem czasu poziom wiremii wzrastał przy transaminazach w normie i w 2014 był leczony Interferonem , niestety bez powodzenia. Fibroskany w kolejnych latach wykazywały wzrost włóknienia F0/F1, na dziś F2/F3 ( kPa z 6,8 do 8,8 img/smilies/sad(  ). Poziom wirusa od prawie dwóch lat delikatnie powyżej 2000 kopii img/smilies/sad.  W ubiegłym tygodniu dostaliśmy informację ze szpitala o decyzji rozpoczęcia leczenia analogami. Nie wskazano jednak jaki to będzie lek. I tu moja ogromna prośba jeśli ktoś może doradzić proszę napiszcie , który z analogów byłby najlepszy w tej sytuacji. Czy przy kuracji analogami można liczyć na poprawę stanu wątroby i wstrzymanie procesu włóknienia? Mamy dwóję malutkich dzieci modlę się byśmy mogli je razem wychować... Dziękuję z góry za odpowiedzi.
Hania

#2 2017-08-23

nikitaka
Weteran

Re: analogi?pomóżcie...

spokojnie 2000 kopi to bardzo malutko. Ja mam ponad 10000. i tez dwie malutkie córeczki. Mam pytanie ile czekaliście na analogii?

#3 2017-08-23

Hanna01
Poczatkujacy uzytkownik

Odkąd wiremia podniosła się powyżej dwóch tysięcy ( czyli jakieś 1,5 roku temu) do tego doszło podwyższenie wartości kPa w Fibroscanie 8,8 co lekarz określił na F2/F3 . Mąż jest HBe ujemny img/smilies/sad... Najbardziej martwi mnie progres zmian w wątrobie img/smilies/sad  Jak myślicie czy są analogi, co do których w tej sytuacji należałoby być ostrożnym? WIem , że zeffix ( lamiwudyna) to paskuda, której już nie stosuje się na świecie. Doradźcie co byłoby dobre w tej sytuacji???

#4 2017-08-23

nikitaka
Weteran

Az sie boje co u mnie bedzie na fibroscanie. ja tez Hbe -. co do analogów się nie wypowiem bo nie mam tez pojecia. A wiesz moze czy zawsze daja interferon w pierszym rzucie czy moga wybrac analogi?

#5 2017-08-23

Hanna01
Poczatkujacy uzytkownik

Dostaliśmy informację, że jeśli nie ma przeciwwskazań to interferon jako pierwszy.

#6 2017-08-23

nikitaka
Weteran

Jak mąż zniósł leczenie interferonem?

#7 2017-08-24

olik
Weteran
Reputacja :  [+ 6/ -0 ]

Witaj Haniu na forum. Decyzja o analogach zostala podjeta w oparciu o stan watroby I podwyzszona wiremie, oraz byc moze na wiek meza?
Decyzja dobra- choc nie ma paniki.
Lekiem pszego rzutu jest zazwyczaj entakavir badz tenofovir( viread). Obydwa leki dzialaja podobnie, ja biore entakavir od roku. Analog zbije wiremie do niewykrywalnej, dzieki temu watroba bedzie miec czas na odpoczynek i regeneracje. I wynik napewno sie poprawi. Oczywiscie z pomoca meza- zero alkoholu, dbanie o siebie.
Witaj raz jeszcze i zapewne madre glowy naszego forum sie odezwa😊😊

#8 2017-08-24

nikitaka
Weteran

Olik a ty czym sie leczyles/as ? Masz hbe - czy +

#9 2017-08-24

Porek
Weteran
Reputacja :  [+ 12/ -1 ]

Wiatajcie. Ja jestem leczona analogiem mialam 300 tysiecy kopii wirusa. I hbe ujemne. Zostalam zakwalifikowana do leczenia poniewaz pojawily sie zmiany w watrobie. Jestem leczona vireadem. Rozumiem ze Jestecie wszyscy szczepieni.

Ostatnio edytowany przez Porek (2017-08-24 )

#10 2017-08-24

nikitaka
Weteran

Porek ile czekalas na leczenie? Wczesniej mialas interferon czy odrazu analogi? Jak się czujesz?

Ostatnio edytowany przez nikitaka (2017-08-24 )

#11 2017-08-24

Porek
Weteran

Od razu mialam analogi. Nigdy wczesniej nie bylam leczona. Czuje sie ok choc czasem miewam rozne dolegliwosci ale nie wiem czy wiazac je bezposrednio z tabletka.

#12 2017-08-24

nikitaka
Weteran

A dlugo czekalas na leczenie ?

#13 2017-08-24

Hanna01
Poczatkujacy uzytkownik

Dziekuje za przyjecie do forum i wasze odpowiedzi.Jak to dobrze ze jest miejsce gdzie mozna porozmawiac. jesli chodzi o pytanie dot. tego jak maz znosil interferon,raz lepiej raz gorzej. Mial momenty z temperatura i slabym samopoczuciem. Nie mial sily na sport ale ogolnie dal rade bez zwolnien i wierzac ze lek przyniesie pozytywne efekty jest do przezycia. Znam ludzi ktorzy naprawde dobrze tolerowali terapie . pozdrawiam wszystkich i zycze dobrego dnia z dala od trosk.

#14 2017-08-25

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Witaj na forum.
Tak jak napisałam w liście na priva, napisz proszę więcej szczegółów.W jakim wieku jest mąż? Czy zbliża się do 40-stki? Czy jest otyły? Czy ma inne współtowarzyszące choroby? Co niszczy wątrobę ,to nie wiremia (bezpośrednio) ,a stan zapalny, który jest reakcją organizmu na atak wirusa. Najczęściej ,przy wysokiej wiremii ( w setkach tyś i wiecej) ta reakcja organizmu jest agresywniejsza. Ale bywa też i przy niskiej wiremii. Poza tym, nie zapominajmy,że u nieleczonej osoby wiremia nie jest stała lecz zmienna. Mogą wystąpić niewyłapane okresy nagłego wzrostu. Oczywiście, przy F2/F3 powinno już się poważnie myśleć o rozpoczęciu leczenia. Szczególnie, gdy: jest się mężczyzną  ,ok 40stki, z podwyższonym stanem zapalnym (jaki był u męża na fibroskanie?) oraz podwyższoną wiremią. Analog nie zrobi wielkiego efektu przy zbiciu wiremii, bo wiremia jest już niska ale ją ustabilizuje. Co jest istotne,gdy czynnikiem szkodzącym jest stan zapalny. To tak jak z braniem leków na ciśnienie. Nie zawsze mamy wysokie ale należy je brać regularnie,gdyż tylko wtedy lek zapobiegnie niebezpiecznym skokom. Mój partner jest przykładem osoby (po 50-tce), u której analig (Viread) zbił wiremię z prawie F3 do F1. Zabrało kilka lat ale nie robił też zadnych szczególnych wyrzeczeń. Na codzień nawet nie pamięta,że ma HBV. Rozmawiamy o tym tylko raz na kilka miesięcy, gdy jest czas na kolejna wizyte lekarską. I u Was nastapi taki spokój. Tylko musi unormować się sytuacja ze stanem zapalnym, który powoli ale systematycznie atakuje wątrobę.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#15 2017-08-25

Hanna01
Poczatkujacy uzytkownik

Witaj Bogusiu!
Dziękuję Ci za odpowiedź ( również na priv). Mąż ma 42 lata, jest szczupły, nie wiem jak odczytać stopień zapalenia z Fibroscanu ( nie wiem które wartości temu odpowadają) lekarz wpisał w uwagach F2/F3 ( kpa 8,8)? Myłślę o tym co napisałaś dot. analogu. Powiedz mi proszę jak to jest- czy analog nie zadziała przeciwzapalnie???Bo jeśli to stan zapalny niszczy wątrobę męża ,nie wiremia ( którą analog jest w stanie zbić) to co możemy zrobić?
Jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJĘ za rady.
Pozdrawiam serdecznie!

#16 2017-08-25

ozi
Weteran
Reputacja :  [+ 26/ -18 ]

To 8,8kPa to stan zwłóknienia wątroby, jej kondycja, elastyczności. Dlatego wykonuje się elastografię. Stopień stanu zapalnego można tylko zbadać poprzez biopsję, zabieg inwazyjny. Chyba tylko poprzez biopsję, nie kojarzę innej metody. 8.8 i 40 lat to niezbyt dobry wynik. Czas najwyższy rozpocząć leczeniem analogiem. Zalecenia lekarzy są prawidłowe. Alat też jest podniesiony? Podniesiony to też około ~40.

#17 2017-08-25

Porek
Weteran

Ozi a czy biopsjia wykasuje tez stan zwloknienia? Bo ja nigdy fibriscanu nie mialam a w biopsji pisalo ze mam maly stopien zapalenia. Ale pojawiala sie tkanka laczna i wloknista. I ze sa stany zapalne w watrobie, nacieki. Wszysko o mnalym nasileniu jaki to moze byc fibroscan z tego opisu?

#18 2017-08-25

Bogusia
Weteran

Obecnie nowsze fibroskany pokazują stan zapalny. Biopsja ,naturalnie, pokzauje też.
Analog zadziała przecizapalnie pośrednio: normujac wiremię.
Czy znasz, jaka jest ona obecnie? Jakie były poprzednie wyniki?
Moim zdaniem, nalezy poważnie pomyśleć o leczeniu. Mąż przekroczył 40-stkę, nie wydaje się aby było lepiej, samo z siebie.. Parząc na przebieg jego choroby, to włóknienie postępuje, pomimo niskiej (tak rozumiem) wiremii. Takie przypadki należy ściślej monitorować. Powinniście mieć więcej danych na temat przebiegu tej choroby. Jak często robione było HBV DNA?

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#19 2017-08-25

Bogusia
Weteran

Porek napisał(a):

Ozi a czy biopsjia wykasuje tez stan zwloknienia? Bo ja nigdy fibriscanu nie mialam a w biopsji pisalo ze mam maly stopien zapalenia. Ale pojawiala sie tkanka laczna i wloknista. I ze sa stany zapalne w watrobie, nacieki. Wszysko o mnalym nasileniu jaki to moze byc fibroscan z tego opisu?

Porek, biopsja ukazuje stan zapalny, stan włóknienia i  stopień stłuszczenia wątroby. Plus inne informacje, jak np.obecność  AIH.

#20 2017-08-25

ozi
Weteran

Fibroscan jest badaniem pośrednim jak elastograf. Jakim cudem fibroscan może ocenić stopień zapalny? W przypadku zwłóknienia to jest dość proste. Oceniana jest elastyczność tkanek/włókien wątroby.

#21 2017-08-25

ozi
Weteran

Porek napisał(a):

Tak jak napisała @Bogusia, biopsja wskaże wszystko, na dodatek z bardzo dużą precyzją. To już badanie bezpośrednie na żywej tkance. Biopsje powinien mieć zrobiony każdy pacjent, przynajmniej raz, o ile nie ma przeciwwskazań. Fibroscan czy elastograf może zakłamywać wyniki z różnych przyczyn.

#22 2017-08-25

Bogusia
Weteran

ozi napisał(a):

Fibroscan jest badaniem pośrednim jak elastograf. Jakim cudem fibroscan może ocenić stopień zapalny? W przypadku zwłóknienia to jest dość proste. Oceniana jest elastyczność tkanek/włókien wątroby.

Fibroskan jest elastografem (TE).
Miałam na myśli dokładniejszy Aixplorer (SWE). Myślę,że ocenę stanu zapalnego lekarz przedstawia biorąc pod uwagę wszystkie badania (elastograficzne, biochemiczne oraz hematologiczne), podczas trwania badania. Ale to tylko moje domysły. Trzeba zapytać lekarza. Wiem,ze ludzie wracają z badań elastografem z wynikami włóknienia,stłuszczenia i stanu zapalnego.

#23 2017-08-25

ozi
Weteran

O ile pamiętasz byłem chyba pierwszą osobą na forum, któremu została wykonana elastografia elastografem najnowszej generacji. Za sobą mam 3 elastografie. Pytałem radiologa podczas badania czy ten sprzęt bada stłuszczenie i stan zapalny. Więc nie robi takich badań. O ile dobrze pamiętam fibroscan bada stłuszczenie, czego nie robi elastograf. Stąd były pytania. Albo wtedy jeszcze nikt nie umiał zbadać stłuszczenia. Pamiętam w piątek został oddany elastograf do użytku a ja w poniedziałek czy we wtorek już pojechałem do Jaroszewicza na badanie.
Być może ocena stanu zapalnego jest na podstawie kilku badań jak napisałaś.

#24 2017-08-25

ozi
Weteran

Tak w ogóle za stan zapalny odpowiadają cytokiny zapalne. Można to zbadać, ale nikt tego nie robi. Jedynie jakieś badania naukowe na pewnej grupie pacjentów.
Stan zapalny to czasami pożądana rzecz. Bez stanu zapalnego nie goiły by się nam rany na skórze.  U nas jest taki problem, że stan zapalny ma postać przewlekłą w mniejszym lub większym stopniu. A to jest bardzo niebezpieczne, bo od tego może powstać nowotwór wątroby.

#25 2017-08-25

nikitaka
Weteran

A badanie z krwi CRP ( na stan zapalny) pokaze ze cos sie dzieje z wątrobą?

Stopka forum