Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-06-25

przemek29
Poczatkujacy uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Leczenie mężczyzny Barraclude a staranie się o dziecko

Dzień dobry,

Choruję na WZW B od dziecka (zarażenie w szpitalu), leczyłem się już m.in. Zeffixem (2 lata, po odstawieniu przez 6 lat wirus niewykrywalny, później gwałtownie przyrósł), a obecnie - od około 6 lat - leczę się Barraclude. W rok od rozpoczęcia terapii wirus był niewykrywalny i ten stan utrzymuje się do dziś. HBs niestety dodatnie, wyniki badań b dobre, fibroskan nie wykazuje zmian wątroby.

Moje pytanie dotyczy starania się o dziecko, kiedy to mężczyzna jest osobą leczoną Barraclude - czy lek należy odstawić? Interesują mnie przede wszystkim wypowiedzi osób, które zdecydowały się na poczęcie dziecka w trakcie leczenia, kiedy to mężczyzna był osobą leczoną. Na forum czytałem, że niektórzy decydują się na odstawienie leku, ale to najczęściej kończy się szybkim wzrostem namnażania wirusa i koniecznością podjęcia leczenia lekiem Tenofovir, który jest, wg mojej wiedzy, po Barraclude ostatnią opcją terapii. Jest też duża grupa osób, która, w konsultacji z lekarzami, zdecydowała się na poczęcie w trakcie leczenia.

Na ulotce leku jest mowa o kobietach - że nie powinny zajść w ciążę w trakcie leczenia, ponieważ nie jest znany wpływ entekaviru na płód. Jest dla mnie logiczne, że przyjmując lek, trafia on również do płodu. Natomiast czy entekavir może w jakiś sposób uszkodzić plemnik, tak, że poczęte dziecko może być chore? Nie rozpatruję tu kwestii "żywotności/płodności" plemników, bo to zawsze można sprawdzić, można próbować - bardziej chodzi mi o negatywny wpływ na rozwój płodu.

Proszę Was o opinie, najlepiej poparte własnymi doświadczeniami bądź innych pacjentów, lub badaniami. Dziękuję.

#2 2017-06-25

free_man
Moderator
Reputacja :  [+ 37/ -0 ]

Re: Leczenie mężczyzny Barraclude a staranie się o dziecko

Cześć. Zanim dostałem analog lekarz pytał mnie czy już mam dzieci, a ponieważ nie mam ale w przyszłości chciałbym mieć, dostałem TDF i zostałem zapewniony że nie muszę zamrażać nasienia zanim rozpocznę leczenie. Do rozmowy o konkretach niestety nie doszło z różnych powodów i temat na razie czeka na przyszłość.
Wiem tylko tyle, że jest możliwość zmiany leku jeśli jest taka potrzeba, stosuje się to w przypadku kobiet które chcą mieć dziecko i są leczone Baraclude.

#3 2017-06-25

przemek29
Poczatkujacy uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój przypadek, dlatego chciałbym się jeszcze dopytać: czy lekarz przypisał Ci Tenofovir (rozumiem, że tak rozwijasz skrót TDF?) zamiast Barraclude, ponieważ nie ma przeciwskazań do stosowania akurat TDF i starania się o dziecko? Pytam o to, ponieważ ja przyjmuję Barraclude i nie chciałbym niepotrzebnie zmieniać leku i ciekawi mnie czy oba z tych analogów są bezpieczne dla płodu kiedy to mężczyzna jest leczony? Czy może po prostu brak jest informacji na ten temat odnośnie Barraclude, a są o Tenofovirze, że jest pod tym kątem bezpieczny?

#4 2017-06-25

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 38/ -2 ]

Przemek: baraclude zdarzał sie być szkodliwy dla płodu ale tylko u szczurów, u ludzi tego nie potwierdzono ale zapewne dmuchając na zimne stosuje sie TDF zarówno u mężczyzn starających sie o dziecko jak i u kobiet w trzecim trymestrze ciąży (jeśli matka ma wysoką wiremię).

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

Stopka forum