Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-04-11

martyna
Poczatkujacy uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Czym wspomagacie wątrobę? Ostropest, essentiale, jakieś efekty....?

Witam,
Najpierw może parę słów o sobie. Wzw B wykryto u mnie, jak to pewnie zwykle bywa, przypadkowo, dwa lata temu. Nie przypominam sobie, żebym miała kiedykolwiek jakieś objawy ze strony wątroby, nigdy mnie nic nie bolało, chociaż to pewnie norma w pzwB. Do zakażenia mogło dojść 4 lata temu w szpitalu podczas operacji, albo mam to dziadostwo od dzieciństwa, tego już niestety się nie dowiem (przed operacją jak się okazało nie miałam zrobionego badania na antygen hbsAg, chociaż powinno być obowiązkowe!).
Lamenty i pytania w stylu "dlaczego ja" już na szczęście mam za sobą, chociaż i tak ciężko mi się z chorobą w 100% pogodzić. Póki co czuje się dobrze. Wyniki wszystkie ok, usg wątroby zawsze prawidłowe, wiremia chyba niska tzn. 460 rok temu, a w tym roku 1125, a więc do leczenia się jeszcze nie kwalifikuję. Tylko mam pytanie - w jaki sposób mogę jeszcze pomóc swojej wątrobie, żebym mogła takim stanem dłużej się cieszyć? Od kiedy wiem, że jestem zakażona (czyli od 2 lat) łykam codziennie 2 tabl. ostropestu, od 2 miesięcy również 2x1 tabl. dziennie essentiale forte ( może i powinnam 3 razy dziennie, ale po południu niestety zapominam), ale nie wiem czy to nie za mało i czy coś jeszcze mogę dla siebie zrobić. Forum istnieje od wielu lat i być może nie raz podobny wątek był prowadzony, ale nie jestem w stanie przejrzeć wszystkich wiadomości.
Czy Wam w ogóle tego typu suplementy pomagają? Odczuwacie różnicę podczas ich przyjmowania, a może poprawę widzicie w wynikach Waszych badań? Ktoś ma jakieś inne sprawdzone sposoby na wątróbkę? Poza nie piciem alko oczywiście img/smilies/wink
Będę wdzięczna za wszelakie odpowiedzi.
Pozdrawiam

#2 2017-04-11

Porek
Weteran
Reputacja :  [+ 12/ -1 ]

Re: Czym wspomagacie wątrobę? Ostropest, essentiale, jakieś efekty....?

Witaj martyna. Jak wiekszosc nam przytrafilo Ci sie wzw b. Wiadomo ze zadna z tych ,,tabletek" nie wyleczy z hbv. Lekarze w czesto nie wierza w dzialanie ich w ogole na cokolwiek. Ale dla psychiki mozna brac sobie essentiale forte i ostropest. Jesli jednak bedzie jadlo sie schabowe caly czas i lykalo specyfiki to nie wiem jaki bedzie rezultat? Chyba slaby. A wiec wspomagacze ok ale takze jedzenie z glowa. Najlepiej nie lapac infekcji, nie pic alkoholu, jedzenie lekkostrawne, umiarkowany wysilek. Np. Jazda na rowerku. Na pewno tak mozna uniknac stluszczenia, i troszke odciazyc watrobe ktora i tak ma juz wirusa.

Ostatnio edytowany przez Porek (2017-04-11 )

#3 2017-04-11

martyna
Poczatkujacy uzytkownik

Dzięki Porek img/smilies/smile
Diety specjalnej nie trzymam szczerze mówiąc, ale schaboszczaki u mnie to rarytas, bo i tak rzadko jadam obiady (mąż stołuje się w pracy img/smilies/wink ) A czy stłuszczenie wątroby to jest domena wyłącznie osób otyłych? Pytanie może głupie, ale mimo, że jestem szczupła mam okropną tendencję do odkładania się oponki, tyję w zasadzie tylko na brzuchu. Ciekawi mnie więc, czy to tylko powierzchowny tłuszczyk, czy to może świadczyć o tym, że organy wewnętrzne też są otłuszczone? Czy istnieje jakieś badanie, którym można to sprawdzić?
A czy Ty Porek bierzesz ostropest?
Zastanawia mnie też jaka jest bioprzyswajalność ostropestu mielonego, a takiego w tabletkach. Osobiście jakoś bardziej wierzę w ten tabletkowy, bo terapeutyczne działanie sylimarolu jest potwierdzone badaniami, a taki w ziarnach może zwyczajnie być w większości z organizmu wydalany. Na to pytanie odpowiedź pewnie znałaby Bogusia, bo widzę jest bardzo oczytana w kwestiach związanych z wzw img/smilies/smile Bogusiu zabierz głos jeśli wiesz coś na ten temat img/smilies/smile

#4 2017-04-12

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Witam na forum. Jedno mnie uderzylo w Twoim opisie dbania o swoją wątrobę: nigdy nie sprawdziłaś jej stanu. To jest podstawa. W dzisiejszych czasach można to zrobić bezinwazyjnie za pomocą fibroscanu (TE) lub Aixploreru (SWE). Znając stan wątroby może odpowiednio podejśc do diety i jej wspomagania. Może okazać się,że nie potrzebujesz ani jednego ,ani drugiego.  Chyba,że chcesz robic to (pomimo rezultatu) dla swojej psychiki. Jeśli tak, to Sylimarol jest wygodną formą wspierania wątroby. Tak naprawdę to dopiero wlewy dożylne Legalonu SIL mają potwierdzone działanie, gdy chodzi o badania kliniczne. Sylimarol ma zbyt małe dawki ostropestu aby dawały one znaczne rezultaty. Stąd często słyszy sie od lekarzy: "Nie zaszkodzi ,nie pomoże". Chyba,że ma się marskość wątroby i stosuje co najmniej 6 tabletek dziennie. Wtedy każda ilość pomaga, działając farmakologicznie. Ale w przypadku,gdy nie mamy włóknienia wątroby, to robimy to głównie dla psychiki. To są słowa mojego hepatologa, nie moje.
Pytasz o stłuszczenie wątroby. Gdy zrobisz badanie wątroby poleconymi powyżej urządzeniami, to uzyskasz odpowiedź.
Witaj raz jeszcze na forum.img/smilies/smile

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#5 2017-04-12

Monik
Weteran
Reputacja :  [+ 18/ -5 ]

moga byc organy otluszczone jesli jest oponka, moj lekarz mowi ze oponka ktorej nie da sie zbic swiadczy o zakwaszeniu

martyna napisał(a):

Dzięki Porek img/smilies/smile
Diety specjalnej nie trzymam szczerze mówiąc, ale schaboszczaki u mnie to rarytas, bo i tak rzadko jadam obiady (mąż stołuje się w pracy img/smilies/wink ) A czy stłuszczenie wątroby to jest domena wyłącznie osób otyłych? Pytanie może głupie, ale mimo, że jestem szczupła mam okropną tendencję do odkładania się oponki, tyję w zasadzie tylko na brzuchu. Ciekawi mnie więc, czy to tylko powierzchowny tłuszczyk, czy to może świadczyć o tym, że organy wewnętrzne też są otłuszczone? Czy istnieje jakieś badanie, którym można to sprawdzić?
A czy Ty Porek bierzesz ostropest?
Zastanawia mnie też jaka jest bioprzyswajalność ostropestu mielonego, a takiego w tabletkach. Osobiście jakoś bardziej wierzę w ten tabletkowy, bo terapeutyczne działanie sylimarolu jest potwierdzone badaniami, a taki w ziarnach może zwyczajnie być w większości z organizmu wydalany. Na to pytanie odpowiedź pewnie znałaby Bogusia, bo widzę jest bardzo oczytana w kwestiach związanych z wzw img/smilies/smile Bogusiu zabierz głos jeśli wiesz coś na ten temat img/smilies/smile

#6 2017-04-12

Porek
Weteran
Reputacja :  [+ 12/ -1 ]

Biore mielony ostropest. Dodaje sobie do czegos. I Essentiale Forte. Oponka nie musi swiadczyc o zatluszczonym orgamizmie. Chyba tluste niezdrowe pokarmy badz alkohol..slodyczne
Ale w umiarze wolno wszystko. Monik zaciekawilo mnie co napisalas

#7 2017-04-12

monia.a
Weteran
Reputacja :  [+ 2/ -0 ]

Z tym zatluszczeniem to chyba prawda. Moja przyjaciółka ,zresztą bardzo szczupła. Waży ledwo ponad 50 kg ,ma w dużym stopniu podwyższony cholesterol,a większość myśli,ze jeśli chuda to ,że jak może ja coś takiego dotyczyć.

#8 2017-04-12

ozi
Weteran
Reputacja :  [+ 26/ -18 ]

Ostropest mielony bardzo szybko się utlenia. Kupowanie mielonego jest bez sensu. W tabletkach jeszcze większy bezsens z racji małych ilości. W formie ziarenek jest w tzw. fazie przetrwalnikowej, więc posiada wszystko substancje odżywcze. Dlatego z ziarenek wyrośnie roślina. Wystarczy kupować ziarenka ostropestu i mielić w młynku do kawy porcję, którą od razu trzeba zjeść albo wypić. Jak już ktoś się chce bawić w ostropesty.

#9 2017-04-12

Monik
Weteran

porek, moja szamańska natura wlasnie odkrywa ten temat;)

#10 2017-04-12

martyna
Poczatkujacy uzytkownik

Masz rację Bogusiu, nigdy nie sprawdzałam stanu wątroby. Do biopsji się nie kwalifikuję, a jak zapytałam lekarza, czy warto zrobić sobie fibroscan na własną rękę, to mi odradzał. Twierdził, że skoro wyniki są ok, to nie ma sensu, bo  wyniki tego badania nie zawsze są miarodajne, a on jako lekarz  i tak nie może brać ich pod uwagę, bo tylko biopsja mogłyby ewentualnie przyspieszyć leczenie. No i dałam sobie spokój. Ale w sumie dla mnie samej warto chyba takie badanie zrobić, zwłaszcza, że przynajmniej wiedziałabym w jakim mniej więcej jest stanie ta moja wątroba. Nie ukrywam, że za czasów studenckich impreza w każdy weekend to była norma, a że zawsze miałam mocną głowę i omijał mnie "zespół dnia następnego" to i alkoholu swego czasu sporo potrafiłam wypić... .
Porek w jakich dawkach bierzesz essentiale? Miałaś takie zalecenie od lekarza? Mi podczas wypisu ze szpitala kazali brać tak wspomagająco. W zeszłym roku to olałam, ale teraz właśnie zaczęłam go przyjmować, tylko nie wiem, czy 2 tabl. dziennie ma jakikolwiek wpływ na organizm, czy to zbyt mało.
Co do ostropestu to może rzeczywiście jeszcze zacznę też używać takiego świeżo zmielonego, oprócz tego w tabletkach. Kiedyś wyczytałam, że wyciąg jest lepiej przyswajalny niż sylimaryna z ziaren, ale nie wiem, czy było to wiarygodne źródło.

#11 2017-04-12

ozi
Weteran
Reputacja :  [+ 26/ -18 ]

Kupowanie suplementów diety czy to syntetycznych czy ziołowych to wywalanie kasy w błoto. Te pieniądze lepiej przeznaczać na lepsze jedzie. Pozbyć się z diety tłuszczów i białka zwierzęcego. Może nie w 100%, ale spożywać w małych ilościach i bardzo rzadko. Do tego aktywny, sportowy tryb życia. To wystarczy.

Ostatnio edytowany przez ozi (2017-04-12 )

#12 2017-04-12

free_man
Moderator
Reputacja :  [+ 37/ -0 ]

martyna napisał(a):

Nie ukrywam, że za czasów studenckich impreza w każdy weekend to była norma, a że zawsze miałam mocną głowę i omijał mnie "zespół dnia następnego" to i alkoholu swego czasu sporo potrafiłam wypić...

W zasadzie nie ma się czym chwalić...  ale zapewniony przez mojego ówczesnego lekarza o nieaktywnym nosicielstwie miałem w moim życiu okres w którym ostro grzałem piwo. I to nie były tylko weekendowe incydenty tylko nawet 2-3 piwa dziennie przez baaardzo długi czas liczony w miesiącach. A wiadomo że regularne picie małych ilości może prowadzić do uszkodzenia wątroby.
Później przystopowałem z różnych powodów i kilka lat później bardzo się zdziwiłem po pierwszym fibroscanie i biopsji. Spodziewałem się raczej wyniku zbliżonego do modelu naszych samolotów odrzutowych kupionych od jankesów a tu "jeno" F1 i to bez jedzenia żadnych wspomagaczy wątroby.
Cóż... Widocznie głupi ma zawsze szczęście ;-)

#13 2017-04-12

martyna
Poczatkujacy uzytkownik

Free_man, to mnie pocieszyłeś img/smilies/smile Teraz jak sobie od czasu do czasu pozwalam na jakieś małe piwko, wszak jestem tylko człowiekiem, to wcześniej zjadam więcej sylimarolu. Może i głupota, ale mam spokojniejszą głowę, bo niby ma trochę chronić przed negatywnym wpływem alko na wątrobę. A od jak dawna chorujesz jeśli można wiedzieć?

#14 2017-04-12

martyna
Poczatkujacy uzytkownik

Ozi, na szczęście nie przepadam za mięsem i jadam je rzadko, ale nie potrafię odmówić sobie żółtego sera, to mój mały nałóg img/smilies/smile

#15 2017-04-13

Cali
Weteran
Reputacja :  [+ 1/ -0 ]

Ja gdy cierpiałam  na te swoje bóle pod żebrem też spróbowałam Essentiale i jestem pewna że jednak to zadziałało, bo bóle się zmniejszyły do takiego stopnia że mogłam funkcjonować normalnie nie myśląc o nim. Teraz biorę czasem ostropest w tabletkach i jak mam ochotę piję wodę z cytryną.

Ostatnio edytowany przez Cali (2017-04-13 )

#16 2017-04-13

lenanika
Weteran
Reputacja :  [+ 1/ -0 ]

Słuchajcie, dlaczego powinniśmy ograniczyć białko zwierzęce? Nie dalej jak dzisiaj rozmawiałam ze znajomą dietetyczką, która twierdzi, że dieta zbyt warzywna jest pułapką, bo jest de facto węglowodanowa, czlyli u kogoś z tendencją może nawet doprowadzić do cukrzycy, co podobno przy hbv jest sporą komplikacją. Dlatego ona poleca, by węglowodany warzywne i owocowe równoważyć białkiem, najlepiej mięso i ryby, oraz zdecydowanie stosować zdrowe tłuszcze.

#17 2017-04-14

chaos87
Weteran
Reputacja :  [+ 17/ -1 ]

Też mnie to zastanawia dieta niskobiałkowa stosowana jest przy bardzo poważnych stanach wątroby aby jej nie obciąża ć a tak to dlaczego?

#18 2017-04-15

amus87
Oldboy
Reputacja :  [+ 0/ -1 ]

jeśli chodzi o białko to w markości jest tak że nalezy go przyjmować mniej a przy stanach zapalnych zwólknieniu nawet F3 jest wiecej ale tam są określone proporcję. Patrząc na moją dietę od hepatologa widze ze mam chyba najwięcej białka
ja sobie wątrobe rozwaliłam między innymi dietą białkową. Na studiach stosowałam. Zrzuciłam 30 kg w 3-4 msc i...no masakra. ale wtedy to non stop białko......

Ostatnio edytowany przez amus87 (2017-04-15 )

#19 2017-04-15

Monik
Weteran

ale z czym jadles bialko? bo moze kwestia dodatkow? np bialko z weglami jest niedobre, a bialko z tluszczami i roslinami (poza iemniakami itd)jest ok

#20 2017-04-15

amus87
Oldboy
Reputacja :  [+ 0/ -1 ]

jestem kobietą co się przewijało juz 30 razy wiec nie on :p
na dukanie jadłam samo białko niemalże
teraz mam diete ustaloną przez hepatologa przy stłuszczeniu wątroby i mam przy posiłku wszystko wegle tłuszcze białko tylko w odpowiednich proporcjach

Ostatnio edytowany przez amus87 (2017-04-15 )

Stopka forum