Carpe diem (Chwytaj dzien)

Nie jestes SAM !!!

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-10-26

rabarbar
Zaawansowany uzytkownik
Reputacja :  [+ 0/ -0 ]

Diagnostyka

Na wstępie chciałabym się z Wami przywitać, choć nie ukrywam, że wolałabym nie musieć szukać informacji chociażby na takim właśnie forum ... img/smilies/smile
Co wiem? Niewiele raczej. HbsAg reaktywny, alat aspat ggtp w normie, fosfataza zasadowa także, za to podwyższona (1,78, norma max 1,2) bilirubina całkowita. Morfologia i mocz też w normach.
Dostałam skierowanie (w trybie pilnym ;-) ) do poradni, termin z nfz dopiero końcem lutego. Wybieram się więc prywatnie. I tu pojawia się problem - jakie badania mam jeszcze dorobić, by wizyta u lekarza o chorób zakaźnych miała sens? Póki co mam umówiony termin usg.
Jestem ze Śląska, wszelkie wskazówki i adresy, także co do laboratoriów, są dla mnie cenne.

Pozdrawiam!

#2 2016-10-26

Porek
Weteran
Reputacja :  [+ 12/ -1 ]

Re: Diagnostyka

moze warto zrobic hbe i antybe ktore mowia o zakaznosci. Rozumiem ze nie bylas nigdy szczepiona? Moze warto zrobic tez przeciwciala antyhbs. Czy w ogole sa no i usg watroby. Hbv dna Ci nie proponuje jest to badanie specjalistyczne i bardzo drogie. Placowka ktora sie Toba zajmie w ramach Nfz powinna skierowac Cie na takie badanie.

Ostatnio edytowany przez Porek (2016-10-26 )

#3 2016-10-26

rabarbar
Zaawansowany uzytkownik

Porek napisał(a):

moze warto zrobic hbe i antybe ktore mowia o zakaznosci. Rozumiem ze nie bylas nigdy szczepiona? Moze warto zrobic tez przeciwciala antyhbs. Czy w ogole sa no i usg watroby. Hbv dna Ci nie proponuje jest to badanie specjalistyczne i bardzo drogie. Placowka ktora sie Toba zajmie w ramach Nfz powinna skierowac Cie na takie badanie.

dziękuję za odpowiedź!
Nie, nie byłam szczepiona (a przynajmniej nie przypominam sobie takiego szczepienia w moim żywocie, rodzina też nie kojarzy), mojego rocznika nie szczepiono też obowiązkowo. Chciałam się teraz zaszczepić, lekarka rodzinna zleciła HbsAg. i tu niespodzianka...
Czy możliwe, że mam tego wirusa już od transfuzji, które miałam w 1984 r.? Czy szukać momentu zakażenia później?

#4 2016-10-26

chaos87
Weteran
Reputacja :  [+ 17/ -1 ]

Ile masz lat jeżeli można zapytać:)?

#5 2016-10-26

ozi
Weteran
Reputacja :  [+ 26/ -18 ]

Jeżeli masz pod koniec lutego termin i nie chcesz czekać a chcesz teraz iść prywatnie to jedyne badanie które się przyda to HBV-DNA ilościowe ~350pln. To jest najważniejsze badanie na dziś, inne badania nie istotne na razie. Jak wiremia będzie niska to spokojnie możesz czekać do lutego.

Ostatnio edytowany przez ozi (2016-10-26 )

#6 2016-10-26

rabarbar
Zaawansowany uzytkownik

chaos87 napisał(a):

Ile masz lat jeżeli można zapytać:)?

Rocznik 1984 ;-)

Czy ktoś tutaj leczy się u Pani dr Warunek w ID Clinic? Mam u niej termin umówiony. Próbować zmienić na kogoś innego?

Ostatnio edytowany przez rabarbar (2016-10-26 )

#7 2016-10-26

Piotr_91
Weteran
Reputacja :  [+ 1/ -0 ]

@Ozi, gdzie widziałeś HBV-DNA za 350zł ? Ja dzwoniłem do Diagnostyki24 w Białymstoku i Synevo w Wawie, to jednym głosem śpiewali sobie 450zł, więc jednak zdecydowałem się grzecznie zaczekać na swoją wizytę w poradni img/smilies/smile

#8 2016-10-26

MagdalenaGdynia
Moderator
Reputacja :  [+ 32/ -12 ]

http://www.diag.pl/ w tej "Diagnostyce" masz za 350 zł, plus jak założysz kartę stałego klienta masz 5% zniżki, co przy większych kwotach daje jednak jakąś oszczędność

#9 2016-10-26

ozi
Weteran

Nigdzie nie widziałem, ale tutaj na forum nie raz było info, że około 350 złotych. Może podrożało. Ja prywatnie hbv-dna nie robiłem nigdy. J.J robi mi hbv-dna.

#10 2016-10-26

rabarbar
Zaawansowany uzytkownik

MagdalenaGdynia napisał(a):

http://www.diag.pl/ w tej "Diagnostyce" masz za 350 zł, plus jak założysz kartę stałego klienta masz 5% zniżki, co przy większych kwotach daje jednak jakąś oszczędność

Magdaleno,
czy mówisz o tym http://www.diag.pl/Badanie-HBV-met-PCR- … 1df.0.html badaniu ?

#11 2016-10-26

Monik
Weteran
Reputacja :  [+ 18/ -5 ]

#12 2016-10-26

MagdalenaGdynia
Moderator

Zawsze było drożej około 450 zł, dzwoniłam po wszystkich laboratoriach w województwie a ceny mają wszędzie takie same. Diagnostyka na najtaniej
Nie wie bo siedzę na telefonie a link nie chce się otworzyć ale w początku linku wyśle ze to to badanie: hbv dna metoda pcr ilościowo, wystarczy że to powiesz w laboratorium a pielęgniarka będzie wiedziała o co chodzi

Ozi kto to J.J ? Ktoś z drużyny RR czy drużyny A ?... Albo piszemy oficjalne nazwiska albo w ogóle, co komu da ze sie pochwalę ze doktor A.K zawsze mi daje skierowanie na wiremie ?

#13 2016-10-26

sorte
Weteran
Reputacja :  [+ 38/ -2 ]

Jeśli nie miałaś nigdy biopsji lub fibroscanu to na wizycie zapewne lekarz będzie chciał zrobić ci Fibroscan, koszt 300-400zł, wynik od razu. Jest to konieczne badanie, żeby zdecydować czy np trzeba zrobić biopsję i rozpocząć leczenie. hbv dna też musi być zrobione ale upewni się że jest to badanie ilościowe a nie tylko plus/minus, bo tutaj wiadomo że jest plus. Dobry wybór z IdClinic, sam tam się lecze.

Ostatnio edytowany przez sorte (2016-10-26 )

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#14 2016-10-26

ozi
Weteran

@sorte
Na razie nie ma potrzebny robienia fibroscanu prywatnie poza hbv-dna ilościowym. Nie ma co wchodzić w niepotrzebne koszta imho. W lutym i tak muszą zrobić albo biopsje albo fibroscan/elastografię.
Trzeba poczekać na wynik hbv-dna ilościowego i dopiero wtedy można coś dalej działać. Jak wiremia niska to do lutego totalnie wszystko inne można olać.

#15 2016-10-26

Piotr_91
Weteran
Reputacja :  [+ 1/ -0 ]

@MagdalenaGdynia: właśnie do jednej z placówek diag.pl dzwoniłem i powiedzieli, że 450zł, ale mniejsza o to. Morał jest taki, że lepiej poczekać, aż zrobią to w poradni.

W tej sytuacji Ozi niczym się nie chwalił...

#16 2016-10-26

sorte
Weteran

ozi: obawiam się, pamiętając wiele historii z tego forum na temat poradni i ich "oszczędności", że jeśli hbv dna wyjdzie niewielkie a alaty w normach to poradnia będzie sobie takiego pacjenta latami obserwować. Ok, można poczekać do lutego ale nie dłużej. Jeśli nie zlecą fibroscanu lub biopsji to trzeba zrobić go samemu żeby wiedzieć na czym się stoi.

"Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever."

#17 2016-10-26

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Nie ma potrzeby robienia badań na przeciwciała anty HBs,bo przecież masz obecny antygen HBsAg. Pierwszy krok to zbadanie,czy to jest zakażenie przewlekłego typu ,czy ostre. Czyli bada się przeciwciała HBc total.
Najprawdopodobniej jest to stan przewlekły ale taka jest droga,aby wykluczyć ostre zapalenie. Potem bada się wiremię HBV DNA i robi badanie na obecność antygenu HBeAg oraz przeciwciał do niego: anty HBe. Dalej bada się stan wątroby fibroskanem (lub biopsją).
Gdy zsumujesz to może wyjść dość wysoka suma. Nie wiem jak stoisz finansowo ale moim zdaniem nie ma sensu płacić za te badania ze swojej kieszeni.
Jeżeli nic nie dzieje się, to spokojnie możesz zaczekać do lutego i mieć zlecone te badania na koszt NFZ.
Witaj na forum!img/smilies/smile

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

#18 2016-10-26

MagdalenaGdynia
Moderator

Piotr, za krótko jesteś na forum żeby zrozumieć moja ironię img/smilies/wink

#19 2016-10-26

ozi
Weteran

@sorte
Jak nie zrobią biopsji czy elastografii? Przecież dla "świeżaków" robi to się z automatu bez względu na ilość wiremii, itd. Czyż tak nie jest?

#20 2016-10-26

sorte
Weteran

Tak powinno być, ale niestety są przypadki gdy poradnia, przy dobrych wynikach tego nie robiła, na pewno ktoś z forum potwierdzi. Okaże się w lutym, mam nadzieje że ta poradnia rabarbara tutaj nie zawali.

#21 2016-10-26

rabarbar
Zaawansowany uzytkownik

Bogusia napisał(a):

Nie ma potrzeby robienia badań na przeciwciała anty HBs,bo przecież masz obecny antygen HBsAg. Pierwszy krok to zbadanie,czy to jest zakażenie przewlekłego typu ,czy ostre. Czyli bada się przeciwciała HBc total.
Najprawdopodobniej jest to stan przewlekły ale taka jest droga,aby wykluczyć ostre zapalenie. Potem bada się wiremię HBV DNA i robi badanie na obecność antygenu HBeAg oraz przeciwciał do niego: anty HBe. Dalej bada się stan wątroby fibroskanem (lub biopsją).
Gdy zsumujesz to może wyjść dość wysoka suma. Nie wiem jak stoisz finansowo ale moim zdaniem nie ma sensu płacić za te badania ze swojej kieszeni.
Jeżeli nic nie dzieje się, to spokojnie możesz zaczekać do lutego i mieć zlecone te badania na koszt NFZ.
Witaj na forum!img/smilies/smile

Dziękuję Wam wszystkim za wyjaśnienia!

Wszyscy, łącznie z Panią z Sanepidu (instytucja szybsza niż NFZ!) pytają, czy coś się dzieje. No więc czuję się zmęczona, często boli mnie głowa, nie wysypiam się od roku, a od tygodnia  czasem czuję, że mam wątrobę (nie boli - po prostu ją czuje, a zwracam uwagę na to, bo się naczytałam...). Coś z tych objawów pasuje? O takie objawy idzie?

#22 2016-10-26

rabarbar
Zaawansowany uzytkownik

sorte napisał(a):

Tak powinno być, ale niestety są przypadki gdy poradnia, przy dobrych wynikach tego nie robiła, na pewno ktoś z forum potwierdzi. Okaże się w lutym, mam nadzieje że ta poradnia rabarbara tutaj nie zawali.

Z NFZ zapisałam się do Chorzowa... ;-)

#23 2016-10-26

sorte
Weteran

Panią z sanepidu jak będzie znowu zawracać dupę, to możesz zapytać, gdzie byli jak zakażano ludzi w szpitalach ? img/smilies/smile
Niestety chorej wątroby nie da się zdiagnozować, "na czucie", wątroba nie jest unerwiona, dlatego konieczne są specjalistyczne badania wymienione wyżej.

#24 2016-11-10

rabarbar
Zaawansowany uzytkownik

sorte napisał(a):

Panią z sanepidu jak będzie znowu zawracać dupę, to możesz zapytać, gdzie byli jak zakażano ludzi w szpitalach ? img/smilies/smile
Niestety chorej wątroby nie da się zdiagnozować, "na czucie", wątroba nie jest unerwiona, dlatego konieczne są specjalistyczne badania wymienione wyżej.

Pani z sanepidu już się odczepiła, uff img/smilies/1087

Z nowszych badań:
- usg nic nie wykazało, wszystko w normach,
- HbeAg ujemny,
- AntyHbe dodatni,
- AntyHbc w kl. IgM ujemny

i co (dla mnie) ciekawe:
- Anty Hbc total wynik >10, jedn. Ratio; normy: wynik negatywny <0,85; wynik wątpliwy 0,85-1,15; wynik pozytywny >1,15

Dobrze więc rozumiem, że Anty Hbc całkowite wyszedł wątpliwy? Co to może (prócz tego, że nie jest pewne, czy przeciwciała są, czy nie) oznaczać? Czy możliwe jest, by przy przewlekłym wzw b anty Hbc total było ujemne?

I na koniec: pytanie do osób leczących się w ID Clinic. W przyszłym tygodniu mam pierwszą wizytę. Czy realne jest zrobienie Fibroscanu od razu na pierwszej wizycie, czy trzeba się specjalnie umawiać?

#25 2016-11-10

Bogusia
Weteran
Reputacja :  [+ 68/ -2 ]

Wyszedł wynik >10.00
Więc nie jest wątpliwy tylko pewny.

Najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć.Trzeba je poczuć sercem -Helen Keller

Stopka forum